Konu:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:33
Tarih:15/12/2018


2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

CHP GRUBU ADINA ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bizleri izleyen halkımızı önce saygıyla selamlıyorum. (CHP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Botlar nerede ya?

ÖMER FETHİ GÜRER (Devamla) - Ama esas, bizlere bu yolları yapan, gece gündüz, karda kışta çalışan, evdeki çocuğunun yırtık ayakkabısına rağmen sabah mesaisine gelen, hakkı verilmeyen işçi kardeşlerimi selamlıyorum. (CHP, HDP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

Karayolları taşeronlaşmanın bu ülkedeki ilk adresidir. Karayollarında çalışan 40 bin işçi varken 2005 yılında Karayollarında çalışan işçi sayısı 10 bine düşürüldüğünde mücadeleyle, mahkemeyle haklarını alan işçilere daha sonra söz verildi.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Sen çalıştın mı?

ÖMER FETHİ GÜRER (Devamla) - "Karayollarında taşeron yok." dendi, hile yapıldı, hurda yapıldı, anahtar teslim sistemi uyduruldu ve o işçilerin hakkı gasbedildi.

Sayın Bakan, Cumhurbaşkanı söz verdi, Başbakan söz verdi, bakanlar söz verdi. Karayollarında çalışan emekçiler başta olmak üzere, kiralık araç şoförleri, toplum yararına çalışanlar, hastane bilgi işlemde çalışanlar, görüntülemede görev yapanlar, sağlıkta, millî eğitimde, ulaştırmada emeği ve hakkı gasbedilenler adına sesleniyorum: Verin bu emekçilerin hakkını, verin bu emekçilerin hakkını! (CHP, HDP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

Yuh diyorum ki yuh diyorum! Onların yaptıkları üzerinde gidip gelirken onların sırtına kene gibi yapışıp onları sömürene, onlara "taşeron" adı verip taşerona çalıştırırken ondan haksız kazanç elde ederek bu ülkede sokakta vicdanen rahat gezene de yuh olsun! (CHP sıralarından "Bravo" sesi, alkışlar)

Değerli arkadaşlar, bakınız, Hızlı Geçiş Sistemi'nden okunmayan plakalı kaçak geçiş 1 milyon 821 bin, yabancı plakalı kaçak geçen araç 512.836, uçan giden para 118 milyon 966 bin. OGS'de 2017 yılında okunmayan plakalı kaçak geçen araç 931.611, yabancı plakalı kaçak geçen 365.334. Devlet bunların peşine düşsün; işçinin, emekçinin hakkını gasbetmekten kamuda da özelde de bütün bu halkın, işçinin, emekçinin hakkını sömürenler vazgeçsin. Eğer onlar bir gün ayağa kalkarsa siz o yataklarınızda rahat uyuyamazsınız.

YAVUZ ERGUN (Niğde) - Ya, bırak Allah aşkına.

ÖMER FETHİ GÜRER (Devamla) - Sen, ne bırak... Geliyorum ona da.

Değerli arkadaşlar, bakınız, "Bir yılda 763 kilometre yol yaptık." diyorlar. Niğde Milletvekili burada laf atıyor. Dinleyin, 2013'ten beri Niğde-Tepeköy-Çiftlik yolunu bu iktidar yapamadı, 31 kilometre yol yapamadı. Bor-Altunhisar arasında bir yola 3 kere asfalt döktü, Altunhisar-Ankara yol bağlantısı duble yol yapılamadı. Bunlar nasıl 763 kilometre yol yapıyor, ben bunu anlayamıyorum. Sayın Bakan, bunları bana bir bildir. Aynı yolu yapıp yapıp bir daha "Yaptık." diyorsunuz. Asfaltını yeniden döküyorsunuz, bir daha "Yaptık." diyorsunuz.

YAVUZ ERGUN (Niğde) - Ya, biri Karayolları biri belediye imkânları.

ÖMER FETHİ GÜRER (Devamla) - Buraya geliyorsunuz, "Duble yol yaptık." diye savunuyorsunuz. Gidin, Osmanlı'ya bakın, gidin, cumhuriyetin ilk yıllarına bakın; ihtiyaç varsa yol yapılır, kim olsa yapacak. O yollar ihtiyaç olduğu için yapıldı, bize onu anlatmayın.

Ama bize şunu anlatın: Devlet Demiryollarının içini boşalttılar kurumun ruhunu yok ederek. Bugüne kadar kaç tane insanın ölümünde vebaliniz var, gelin burada bunu anlatın. Bu son kazayı da...

AHMET AYDIN (Adıyaman) - Su iç, su iç, su içsene.

ÖMER FETHİ GÜRER (Devamla) - Bir hafta önce KİT Komisyonunda Genel Müdüre arkadaşlarımla birlikte eleştiriler getirdiğimizde bize dediler ki: "Bu yüksek hızlı treni kameralarla izliyoruz, öncü tren çıkarıyoruz." Kamerayla izledikleri, öncü tren çıkardıkları yerde insanlar ölüyor ve dün burada Ulaştırma Bakanı sırıtarak "Şunu yaptık, bunu yaptık." deme hakkını kendinde görüyor. (CHP sıralarından alkışlar) Bazen de özür dilemesini bilin, halka karşı doğru söylemeyi öğrenin. Bu ülkenin insanı sizin yalanınızdan, algınızdan bıktı. Halka karşı sorumluluğunuzu yerine getirin. Gelin, iyi işlerinizi alkışlayalım ama işçiyi, emekçiyi sömürmekten vazgeçin diyorum.

Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar; HDP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)