Konu:Akkaya Barajı'nın ne zaman temizleneceğini, kaç belediye ve beldede asbestli içme suyu borusu kullanıldığını, asbestli bina yıkımlarının kontrollü yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanından öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:31
Tarih:13/12/2018


Akkaya Barajı'nın ne zaman temizleneceğini, kaç belediye ve beldede asbestli içme suyu borusu kullanıldığını, asbestli bina yıkımlarının kontrollü yapılıp yapılmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanından öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Çevre ve Şehircilik Bakanımızın dikkatine: Niğde ile Bor arasına 1970'li yıllarda Akkaya Barajı, sulama amaçlı kurulmuştu, son on yılda hızla artan kirlenmeyle içinde canlı yaşayamaz hâle geldi. Akkaya Barajı yakınında yer alan üniversite ve kenti baraj kokusu sarıyor, çevre felaketi. Bu baraj ne zaman temizlenecektir?

Asbest kullanılan ürünler yasak olmasına rağmen, kapanan belde belediyeleri ve bazı yerleşim yerlerinin içme suyu borularının asbestli olduğu bilinmektedir. Önceki Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, bir yıl önce, Mecliste "Nerede varsa bana bildirin, derhâl değiştirelim." demişti. Niğde Bor Kemerhisar Belediyesi ve Bor Kızılca Belediyesi için başvuru yapıldı, ses çıkmadı.

Kanser dâhil hastalıklara neden olan asbestli içme suyu borusu kaç belediye ve beldede halen var, araştırıldı mı? Asbestli bina yıkımları kontrol ediliyor mu? İller Bankası, bini aşkın belediyede asbestli su borusu kullanıldığını belirtiyor. "Bir bölümü değiştirildi." demişti, değiştirilmeyenlerin durumu ne olacak?