Konu:Ankara-konya Seferini Yapan Yüksek Hızlı Trenin Kılavuz Trenle Çarpışması Sonucu Meydana Gelen Kazada Hayatını Kaybedenlere Allah'tan Rahmet, Yaralılara Şifa Dilediğine, Bu Konuda Arka Arkaya Gelen Hadiselerin Meselenin Ciddiyetle Değerlendirilmesi Gerektiğini Ortaya Koyduğuna İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:31
Tarih:13/12/2018


Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı trenin kılavuz trenle çarpışması sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dilediğine, bu konuda arka arkaya gelen hadiselerin meselenin ciddiyetle değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koyduğuna ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Sayın Başkan, biz de Ankara'da sabah saatlerinde Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı trenin Marşandiz İstasyonu'na girişi esnasında raylarda bulunan kılavuz treniyle çarpışması sonucu meydana gelen kazada 9 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 3'ü ağır olmak üzere 49 vatandaşımızın yaralandığını, son olarak Valilik tarafından yapılmış açıklamadan öğrenmiş bulunuyoruz.

Çok üzüntülüyüz. Burada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Allah rahmet eylesin vatandaşlarımıza.

Bu yüksek hızlı tren meselesi Türkiye açısından bir prestij meselesidir, Türkiye için prestij projelerindendir. Bir projeyi, onu en prestijli hâle getirecek olan şey insanlara ne kadar iyi hizmet verebildiğidir ve insanların güvenliğini ve hayatını ne kadar koruyarak bu hizmeti gördüğüdür. Bu noktada, arka arkaya gelen hadiseler meselenin çok daha ciddiyetle değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu hususta gereken önemin verilmesi gerektiğini ifade ediyor, meseleyi takibimiz altında tutacağımızı da ifade etmek istiyorum.

Saygılar sunuyorum.

BAŞKAN - Teşekkürler Sayın Bülbül.