Konu:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısının 1'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:29
Tarih:11/12/2018


2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısının 1'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA İSMAİL KAYA (Osmaniye) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nin birinci turunda Savunma Sanayii Başkanlığı bütçesi üzerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Grubumuz adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle Gazi Meclisimizi ve ekranları başında bizleri izleyen aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, bir ülkenin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olabilmesi için, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda güçlü olması kadar savunma sanayisinde de güçlü olması gerekmektedir.

Ülkemizin millî güvenliği ve bekası için oldukça önemli görevler yürütmekte olan Savunma Sanayii Başkanlığımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz nezdinde güvenlik güçlerimizin etkili bir şekilde mücadele etmeleri için gerekli olan ihtiyaçları karşılamaktadır. Bu faaliyetleri icra ederken Başkanlığımızın temel amacı yerli ve millî imkânları kullanmaktır. Bir ülke, savunma sanayisini ve ihtiyacını diğer ülkelerden tedarik etme amacı üzerine kurarsa, en ihtiyaç duyulduğu anda sistemlerini kullanamama riskiyle karşı karşıya kalabilir, bu da ülkemiz ve milletimiz için güvenlik sorununu ortaya çıkarır. Bu sebeple, savunma sanayimizde temel prensip, yerli ve millî sistemler üzerine faaliyet gösterilmesidir.

Bu kapsamda, 2002 yılında Hükûmetimiz göreve başladığında, savunma sanayimizde yüzde 18 düzeyinde olan yerlilik ve millîlik oranı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yüzde 65 seviyelerine çıkmış durumdadır. Bu, bağımsızlığımızın göstergesi niteliğindedir. Gelmiş olduğumuz bu seviyeleri tabii ki yeterli görmüyoruz, sistemlerimizi daha da geliştireceğiz. Savunma sanayisi alanındaki yerlilik ve millîlik oranını daha da yukarılara çıkarmamız gerektiğinin de bilincindeyiz.

Suriye'de Fırat Kalkanı Operasyonu, Zeytin Dalı Harekâtı ve diğer sınır ötesi operasyonlarda millî ve yerli ürünlerimize en ihtiyaç duyduğumuz anda, sistemlerimize müdahale edilmeden etkili bir şekilde kullanabildiğimizi çok net bir şekilde gördük.

Kıbrıs Barış Harekâtı'nda, hem mevcut silah ve teçhizatımızı etkili bir şekilde kullanamadık hem de o dönemde Amerika'nın bize uygulamış olduğu ambargodan dolayı başka bir ülkeden de silah ve teçhizat satın alamadık.

Yine, İsrail'den almış olduğumuz Heron'ları hiçbir zaman etkili bir şekilde kullanamadık, ya istediğimiz yükseklikte uçmadı ya da gerekli görüntüleri bize zamanında iletmedi. Mavi Marmara olayında da bizdeki Heron'ların güncellemelerinin yapılması gerekirken bu güncellemeleri yapmadılar ve onları kullanan operatör pilotlar ülkemizi terk ettiği için, yine o Heron'ları zamanında kullanamadık.

Son dönemlerde, hain terör örgütü PKK'yla mücadelede ne kadar etkili olduğumuzu hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Bunun en önemli nedenlerinden biri, yüzde yüz yerli ve millî İHA ve SİHA'larımızın kullanımının artmasıdır. Terör örgütü üyeleri inlerinden kafalarını bile çıkaramaz hâle geldiler.

Değerli milletvekilleri, artık ülkemizin hiçbir yerinden şehit haberi almak istemiyoruz. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ülkemizi tehdit eden her türlü terör unsuruyla çok daha güçlü bir şekilde mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. ATAK helikopterimiz özgün tasarımı ve motoruyla birlikte daha yüksek yerlilik ve millîlik oranına sahip olacak şekilde yenilenmeye devam etmektedir. HÜRKUŞ temel eğitim uçağımız, MİLGEM savaş gemimiz, İHA ve SİHA'larımızı, savunma sanayisi gelişmiş birçok ülke bize özenerek projelerimizi ve ürünlerimizi yakından takip etmektedir. Bu ülkenin bir ferdi olarak bunu iftiharla ve gururla belirtmek istiyorum. Bu doğrultuda 2002 yılında 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatımız 2017 yılı sonu itibarıyla 2 milyar dolar seviyelerine ulaşmıştır. Bu rakam, Pakistan'la imzaladığımız ATAK helikopteri ve MİLGEM savaş gemisi satış sözleşmesiyle ileriki yıllarda daha da yukarı seviyelere çıkacaktır.

Gazi Meclisimizin değerli milletvekilleri, 2019 yılında -savunma sanayimiz alanında- Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemimizin getirdiği güçlü yapılanma ve hızlı karar alma anlayışıyla savunma sanayimizin başarılı olacağından hiç şüpheniz olmasın.

Bu vesileyle 2019 yılı mali bütçesinin ve görüşülecek olan kurum bütçelerinin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu ve ekranları başında bizleri izleyen aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)