Konu:3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne ve Hatay ilinin sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:27
Tarih:06/12/2018


3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne ve Hatay ilinin sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET GÜZELMANSUR (Hatay) - Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; Hatay ilimizin ekonomik sorunlarını dile getirmek üzere gündem dışı söz aldım. Sizleri ve ekran başında izleyen tüm yurttaşlarımızı saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime başlamadan önce, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün empati ve dayanışmayı artırarak her türlü eşitsizliği gidermeye vesile olmasını diliyorum.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, Hatay çan, hazan ve ezan sesinin birleştiği, tüm din ve inançların bir arada yaşadığı hoşgörü ve kardeşlik şehridir. Anadolu'nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan, deniziyle, 14 kilometrelik eşsiz kumsalıyla, arkeolojik zenginlikleriyle, doğal güzellikleriyle, 600'ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidini barındıran mutfağıyla muazzam potansiyeli olan bir turizm şehridir. Avrupa'nın ve Türkiye'nin Orta Doğu'ya açılan kapısı olması özelliğiyle hem ticaret hem de önemli bir lojistik merkezidir. Türkiye'nin en verimli topraklarından olan Amik Ovası'yla altın değerinde bir tarım şehridir. Çimento, demir çelik, filtre üretiminde Türkiye'nin öncü illerinden biri olmasıyla önemli bir sanayi şehridir. Ancak Hatay iktidarın yanlış Suriye politikasından dolayı biraz önce saydığım potansiyellerini gereği gibi kullanamamaktadır. 2011'de başlayan Suriye kriziyle ve sınır kapılarının kapanmasıyla ihracatımız geriledi. 2012'de 6,5 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2016 sonunda 4,3 milyar dolara geriledi. Sadece sebze ve meyve ihracatımız 110 milyon dolar düştü. Türkiye'nin 2'nci büyük tır filosuna sahipken ne yazık ki şu an 3'üncü sıraya geriledik. Turizm gelirlerimiz dramatik bir şekilde düştü. Bavul ticaretinin bitmesiyle Hatay'ın simgesi olan Uzun Çarşı'mız 750 bin dolar günlük ticaret hacmine sahipken şu an 50 bin doların altına geriledi. 500 bin Suriyelinin ilimizde yaşamaya başlamasından bu yana Türkiye'de enflasyonun en yüksek artış kaydettiği il Hatay'dır. İşsizlik oranı en yüksek illerden biri yine Hatay'dır. Şu an, Hatay, Türkiye'nin en mutsuz 4'üncü ili. Bunu TÜİK söylüyor, ben söylemiyorum.

Değerli milletvekilleri, Hatay halkı engin hoşgörüsü ve misafirperverliğiyle ekmeğini, suyunu, sokağını, hastanelerini Suriyeli misafirlerle paylaşmaktadır, gücünün yettiği noktaya kadar da bunu devam ettirecektir ancak iktidarın, Suriye krizinin Hatay ekonomisinde tahribat yapmıyormuş gibi davranması, 500 bin Suriyeli Hatay'da yaşamıyormuş gibi icraatlarını şekillendirmeye devam etmesi de adalet ve güven duygusunu zedelemektedir.

Şimdi, ben, size, iktidarın resmî istatistiklerde görmezden geldiği gerçek rakamları vereceğim. Hatay'da yaşayan 500 bin Suriyeli yok sayılmayıp hesaplara dâhil edildiğinde Hatay'da nüfus yoğunluğu yani kilometrekareye düşen kişi sayısı 270 değil 356'dır. 10 bin kişiye düşen hastane yatak sayısı 25 değil 20'dir. Yıllık kişi başına düşen gelirimiz de ortalama 1.515 dolara kadar gerilemiştir. Suriyeli çocukların okullarda eğitim görmeye başlamasıyla derslik başına düşen öğrenci sayısı 1,5 kat artmıştır.

Şimdi, rakamlar böyleyken, iktidarın, Suriye krizi başlamadan ve 500 bin Suriyeli ilimize gelmeden önceki rakamları esas alarak Hatay'ı 5'inci teşvik bölgesi yerine 4'üncü teşvik bölgesine alması hak mı, reva mı?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doçent Doktor Lütfü Savaş'ın, Hatay'ın 5'inci teşvik bölgesine alınması için başlattığı ve 517 bin kişinin destek verdiği imzaların yok sayılması aymazlık mı, duymazlık mı?

İstanbul'un çılgın projesine finansman ararken beş altı yıldır konuşulan, seçim malzemesi olarak kullanılan Hatay'ın çılgın projesi Hassa Tüneli'ni ötelemesi uygun mu, adil mi?

HÜSEYİN YAYMAN (Hatay) - Yapılacak, yapılacak!

MEHMET GÜZELMANSUR (Devamla) - Vergi gelirleri bakımından 9'uncu sırada olan Hatay'ın, devletin yaptığı yatırımlar bakımından 56'ncı sırada olmasını neyle izah edeceksiniz, adaletsizlikle mi, üvey evlat muamelesiyle mi?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun, devam edin.

MEHMET GÜZELMANSUR (Devamla) - Defne, Arsuz, Erzin, Payas, Belen'e devlet hastanesi yapılmaması ayrıcalık mı aldırmazlık mı? Geçici olarak kapatıldığı söylenen Yayladağı Sınır Kapısı'nın beş yıldır açılmaması nasıl açıklanır; Hatay'ı unutmakla mı cezalandırmakla mı? Reyhanlı Barajı'nın hâlâ bitirilmemesi, hâl böyleyken cazibeyle sulama yapılan ovalar ile artezyenle ve dolayısıyla daha pahalıya sulama yapan Amik Ovası çiftçisine aynı teşvikin verilmemesi neyle bağdaşıyor; öngörüsüzlükle mi önemsememekle mi?

Değerli milletvekili arkadaşlarım, Hatay halkı bunu hak etmiyor. Hatay halkı adalet istiyor, Hatay halkı hakkını istiyor, iktidarın hatalarının telafisini bekliyor çünkü üretmek istiyor, kalkınmaya daha fazla katkı sağlamak istiyor. Lütfen artık görün, duyun, önemseyin ve bir an önce icra edin.

Saygılarımla. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Güzelmansur.