Konu:Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:24
Tarih:29/11/2018


Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

CEMAL ENGİNYURT (Ordu) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Çevre Kanunu'yla ilgili kanun teklifinin 26'ncı maddesi üzerinde söz almış bulunmaktayım.

Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum bir hakkın teslimi anlamında: Bu, poşetlere uygulanan yeni 25 kuruşluk fiyat teklifi hakikaten güzel bir teklif oldu çünkü markete alışverişe gidenler "Nasıl olsa poşetler bedava." diye 10 tane, 20 tane alıp götürüyorlardı ve bir müddet sonra bu da çevrede, geri dönüşümde çevre için büyük sıkıntılar yaratıyordu. En azından bundan sonra insanımız daha dikkatli, daha kullanışlı bir şekilde poşet alır.

Tabii "çevre" deyince kendi memleketimdeki çevrenin ne durumda olduğu da ister istemez aklıma geliyor ve gündeme getirmek zorunda kaldığımı hissederek bu sözü aldım.

Birinci olarak, Fatsa ilçemiz Ordu'nun en güzel ilçelerinden birisi; sahil kenarında, muhteşem bir doğa, denizle yeşilin bütünleştiği bir ilçemiz. Bu ilçemizde Korgan ilçe yolu üzerinde 2 kilometre mesafede özel şahsa ait bir arazi kiralanarak üç yıldan bu tarafa buraya çöp dökülmeye başlandı. Şehir hem yazın hem de kışın artık oturulmaz hâle geldi. Böylesine muhteşem bir güzellik... Fatsa ilçemizi yaşanmaz bir kent hâline getiriyor her geçen gün. Bunun bir an önce çözümlemesi gerektiğini düşünüyorum. Buradan huzurlarınızda bunu duyurmak istiyorum çünkü Fatsa bizim büyük -ikinci- ilçelerimizden bir tanesi. Ayrıca, Altınordu ilçesi, benim yaşadığım ilçede, Altınordu Belediyesi, maalesef, büyük bir çevre kirliliğine sebep olacak uygulamaları, tam da seçime giderken hayata geçirdi. Şehrin bütün parkeleri söküldü kış ayına girilirken, şehir sokaklarında -artık denizde balık tutmaya gerek kalmadı- sokak aralarında çok rahat balık tutar hâle geldik. Bunlar şehir için hiç hoş görüntüler değil, şehre hiç hoş şey kazandırmıyor.

Bir de belediyenin sattığı araziler var, Ordu Büyükşehir Belediyesinin sattığı araziler var. Bu arazilerden bir tanesi "Migros Alışveriş Merkezi" diye ifadelendirdiğimiz bir AVM'nin arsası, bir diğeri de yine, Durugöl mevkisinde, şehrin en güzel alanındaki bir arazi. Bu araziler belediye tarafından alındı ve sonrasında, belediyemiz, tüccar mantığıyla, "Kâr ediyorum." düşüncesiyle, bu arazileri satışa çıkardı. Araziler satışa çıkarken kat hakkı 6 kat iken, çevrede de en fazla 6 kat var iken, bu Migros arazisinde 17 kata izin verildi, Durugöl'deki arazide de 21 kata kadar izin verildi. Bunlar, denizin hemen kenarında olan araziler olması sebebiyle, şehri betonlaştıran, silüeti acımasızca bozacak olan vahşi uygulamalardır. Bundan da geri dönülmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizin huzurlarınızda, bizi dinleyecek olanlara sesleniyorum: Sayın Balta da Çevre Komisyonu Başkanı olması hasebiyle, kendisi de bu konuda hassasiyet gösterecektir, inşallah, bir yerlere ulaştıracaktır diye düşünüyorum. Bu şehir katliamını önlemek gerekiyor. Sırf birileri 3 kuruş fazla para kazanacak diye -üstelik bunlar sizin partili falan, bizim partili falan da değiller, herhangi bir partili de değiller, paranın peşinde olan, acımasız, kapitalist ruhlular- bu kapitalist ruhluların Altınordu ilçesinde yaratacağı bu vahşete "Dur!" denilmesini hassaten rica ediyorum. Kanunun hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)