Konu:Kırıkkale Osb'deki Gaz Dolum Tesisinde Meydana Gelen Patlamada Ölen İşçiye Allah'tan Rahmet, Yaralılara Şifa Dilediğine, Millî Savunma Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz Ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında Görev Yapmakta Olan Sivil Devlet Memurlarının Mağduriyetinin Giderilmesini Talep Ettiklerine, Filistin Davasına Olan İnanç Ve Kararlılıklarının Altını Çizmek İstediğine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:24
Tarih:29/11/2018


Kırıkkale OSB'deki gaz dolum tesisinde meydana gelen patlamada ölen işçiye Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dilediğine, Millî Savunma Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında görev yapmakta olan sivil devlet memurlarının mağduriyetinin giderilmesini talep ettiklerine, Filistin davasına olan inanç ve kararlılıklarının altını çizmek istediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın milletvekilleri, konuşmamın başında Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında bir gaz dolum tesisinde meydana gelen patlama sonucunda 1 işçimizin hayatını kaybettiğinden, 2 işçimizin de yaralandığından haberdar olmuş bulunmaktayız. Bu elim hadisede hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

Sayın Başkan, Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarımızda görev yapmakta olan sivil devlet memurlarımız vardır. Bunlar her ne kadar bir resmî üniforma içerisinde askerî statüde çalışan memurlar olmasa da en az onlar kadar fedakârlık gösteren, feragat duygusuna sahip ve işlerine kendini adamış olan vatandaşlarımız, memurlarımızdır. Bu kurumlarda çalışan memurlarımızın sorunları bugün itibarıyla oldukça birikmiştir. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Sayın Millî Savunma Bakanımızın özellikle mali haklarda birtakım düzeltmelerin yapılacağına ilişkin yapmış olduğu açıklamalar hepimizi memnun etmiştir, özellikle fazla çalışma ücretleriyle alakalı yapmış oldukları çalışmalardan haberdar olmaktan mutlu olduk.

Yine, mali haklarına dair tazminat haklarıyla alakalı birtakım talimatların verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bunların da en kısa sürede gerçekleşmesini umduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bu kurumlardaki askerî personelle aynı şartlarda çalışmalarına rağmen bu memurlarımızın, sivil memurlarımızın yıpranma payı ve ek hizmet zammı alamadıklarını burada ifade etmek istiyorum.

Yine, son dönemde kamu kurum ve kuruşları ve buralarda çalışanlara yönelik mali iyileştirmeler sonucu...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - ...ortalama maaş durumu açısından bu kurumlar kendilerine ancak 20'li sıralarda yer bulabilmektedirler.

Diğer kamu personelinin kendi kurumlarına ait sosyal tesis, misafirhane, yaz kampı gibi olanakları olmasına karşın Millî Savunma Bakanlığı ve TSK'deki sivil memurlar askerî personelin kullandığı bu tesisleri kullanamamaktadırlar.

Bunun gibi daha birçok konuda mağduriyetleri olan ve problemleri gün geçtikçe daha da artan sivil memurlarımızın bu mali ve sosyal haklarındaki, özlük haklarındaki gerekli düzeltmelerin acilen yapılmasını arzu etmekteyiz, talep etmekteyiz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konuyla ilgili olarak çalışma içerisinde olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.

Bu vesileyle, Filistin meselesiyle ilgili olarak ben de Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına Filistin davasına olan inancımızın ve kararlılığımızın altını çizmek istiyorum.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Özellikle, bu geçtiğimiz yıl içerisinde, bu yıl içerisinde Filistin meselesine yönelik proaktif anlayış, ortaya koymuş olduğu tavır ve diplomatik başarıdan ötürü devletimizi ve başta Hükûmet ve Cumhurbaşkanımız olmak üzere bunda emeği geçen herkesi kutlamak istiyorum. Birleşmiş Milletlerin öncülüğünde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına yönelik defakto almış olduğu karara karşı Türkiye'nin şahsiyetli duruşu ve bunun dünya kamuoyu tarafından, Birleşmiş Milletler üyesi olan birçok ülke tarafından kabul görmesi dünyaya ve bu anlamda farklı heva ve hevesler içerisinde olan özellikle İsrail'e en büyük mesaj olmuştur. Bu kararlılığın Türkiye Cumhuriyeti devleti açısından aynı şekilde devam etmesi bizim temennimizdir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Bu hedef doğrultusunda atılacak bütün adımlarda Milliyetçi Hareket Partisi devletiyle, milletiyle, İslam dünyasıyla ve Filistin'le beraber olacaktır.

Saygılar sunuyorum.