Konu:Askerî Helikopterin Düşmesi Sonucu Şehit Olan Albay Göksenin Aytural Şaylan, Üsteğmen Aykut Yurtsever, Astsubay Üstçavuş Emre Vahit Bekli, Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan'a Allah'tan Rahmet Dilediğine, 25 Kasım Alparslan Türkeş'i Doğumunun 101'inci Yıl Dönümü Vesilesiyle Rahmetle Yâd Ettiğine, Türk Dil Kurumunun "başbuğ" Kelimesinin Tanımında Yaptığı Hatayı Düzelttiğine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:22
Tarih:27/11/2018


Askerî helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Albay Göksenin Aytural Şaylan, Üsteğmen Aykut Yurtsever, Astsubay Üstçavuş Emre Vahit Bekli, Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan'a Allah'tan rahmet dilediğine, 25 Kasım Alparslan Türkeş'i doğumunun 101'inci yıl dönümü vesilesiyle rahmetle yâd ettiğine, Türk Dil Kurumunun "başbuğ" kelimesinin tanımında yaptığı hatayı düzelttiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Dün, İstanbul'da bulunan Kara Havacılık Alay Komutanlığından eğitim maksadıyla kalkış yapan ve İstanbul Sancaktepe bölgesinde düşen askerî helikopterimizde Kara Pilot Albay Göksenin Aytural Şaylan, Kara Pilot Üsteğmen Aykut Yurtsever, Astsubay Üstçavuş Emre Vahit Bekli, Piyade Uzman Çavuş Şahin Aslan şehit olmuşlardır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır, tedavisi devam eden yaralımıza acil şifalar diliyorum.

25 Kasım 1917, Türk dünyasının Başbuğ'u Alparslan Türkeş'in doğum günüdür. Rahmetli Başbuğ'umuz tarihte örneklerine pek rastlanmayan, müstesna şahsiyetlerden birisidir. Onun doğumunu sadece fiziksel bir olay olarak değil, fikirleri ve davası bakımından da iyi anlamak gerekir. Kıbrıs'ta bir evde doğup vatan hasretiyle yanarken Türkiye Cumhuriyeti devletine yön veren bir hareketin fikir babası ve kurucusu olmuştur; bu hareketin de adı "Milliyetçi Hareket Partisi"dir. İnanmış olduğu davasından bir an bile vazgeçmemiş, inancını kaybetmemiş, tabutluklarda, zindanlarda, işkencelerde Ülkücü Hareket'e ve Türk-İslam davasına olan inancı katlanarak artmıştır. "Gençler, hepiniz birer Türk Bayrağı'sınız. Bayrağı lekelemeyin, düşürmeyin, kirletmeyin." sözüyle Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği olan gençlere ne kadar önem verdiği anlaşılmaktadır. Ülkücü ve Milliyetçi Hareket'in bugünlere kadar gelmesinin yegâne sebebi de rahmetli Başbuğ'umuzun davaya olan inancı ve adanmışlığıdır. Emaneti, liderimiz Devlet Bahçeli'yle emin ellerde ve geleceğe kararlılıkla yürümektedir. Onun mücadeleyle geçen hayatı bizim için rehberdir. Davayı en yükseğe çıkarma kararlılığı bizim yol haritamızdır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Dönenlere, satanlara, kaçanlara, korkanlara, sinenlere hiç aldırış etmeden merhum Başbuğ'umuzun izinden cesaretle yürüyoruz. Şehitlerimizin emanetlerini kucaklayarak yürüyoruz. Tarihimizin şanlı mirasını namusumuz bilerek yürüyoruz.

Bu vesileyle, Türk Dil Kurumunun yapmış olduğu hatayı tez elden düzeltmiş olduğunu görmüş ve tespit etmiş bulunuyoruz. Bu yapılan düzenleme hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir düzenlemeydi. Bunun düzeltilmesi de bu açıdan önem arz etmektedir.

Bizler Milliyetçi Hareket Partisi olarak Başbuğ'umuzun fikirlerinin, inancının, anlayışının yegâne temsilcisiyiz. Bunun dışında kendi programlarına milliyetçiliği, Türk milliyetçiliği davasını dahi yerleştirememiş olanların Başbuğ adına nostaljik ve romantik ifadelerini de kamuoyunun ve Ülkücü Hareket'in takdirlerine bırakıyoruz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Genel Başkanımızın sözleriyle ifade etmek istiyorum ki "Arkamıza bakmadan, tuzaklara takılmadan, oyunlara aldanmadan Türk milletini yüceltmek, hak ettiği yükseklere taşımak için çalışıyoruz. Yolumuz hak yoludur, hakikat yoludur, Allah yoludur. Yükümüz ağır olsa da kaldıracak irademiz vardır. Hamdolsun takatimiz yerindedir, heyecanımızın sıcaklığı buz dağlarını eritecek kadar yoğundur."

Bu vesileyle Başbuğ'umuzu tekrar rahmetle yâd ediyor, sayın Meclisimizi saygıyla selamlıyoruz efendim. (MHP sıralarından alkışlar)