Konu:Çevre Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:21
Tarih:22/11/2018


Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANI MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Çok teşekkür ediyorum bütün arkadaşlarıma.

Öncelikle şunu ifade etmek isterim: Çok değerli arkadaşımız, mesai arkadaşımız, Edirne Milletvekilimiz Erdin Bircan ağabeyimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Kendisi iyi bir çevreciydi, özellikle Ergene Havzası'yla alakalı biz ziyaret yaptığımızda nasıl heyecan duyduğunu biliyoruz. Biz kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz "Rahat uyu." diyoruz. Ergene Havzası'yla alakalı yoğun çalışmalar devam ediyor. Yine, arkadaşlarınız olarak bunu takip edeceğimizi buradan ifade etmek istiyorum.

Yine, Zonguldak'ta meslektaşlarımız, madencilerimiz bir kaza neticesinde canlarını verdiler. Ben de bir meslektaşları olarak bütün madencilerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Özellikle son günlerde kaza geçiren 3 madenci kardeşimize Allah rahmet eylesin, yakınlarına baş sağlığı diliyorum; yaralananlara da Cenab-ı Allah'tan şifalar diliyorum.

Şimdi, özellikle, sorularda kanun teklifiyle alakalı soru yok. Biz, Sayın Başkan, değerli Komisyon üyesi arkadaşlarımızla beraber Çevre Komisyonunda, çevrenin partiler üstü olduğunu ve Allah'ın verdiği bu güzellikleri, nimetleri gelecek nesillere ulaştırmak için hep beraber çalışmamız lazım gerektiğini yaptığımız çalışmalarda orada herkes ifade etti. Burada bizler de bu işte siyasi olarak davranmak istemiyoruz ama geçmişte nasıl sıkıntıların yaşandığını ve bu dönemlerde ne tür önlemlerin alındığını hep beraber görüyoruz. Yeterli mi? Yeterli değil, daha iyisini bulmamız lazım. Bu kanun teklifi; çevreyle alakalı, kirletenin bedelini ödeyeceği ve kirletmeden temiz tutmayı, afet olmadan önlem almayı ve bunun altlığını oluşturan bir kanun teklifi. İnşallah bugün burada bu kanun teklifi yasalaştığı zaman, insanların güleceği gibi, bütün canlıların da güleceğini ve mutlu olacağını buradan ifade etmek istiyorum. Tarihî bir kanun teklifi ve burada buna -inşallah hep beraber- inşallah bütün grupların da destek vereceğine gönülden inanıyorum.

Bizlerle alakalı, kanun teklifiyle alakalı burada soru yok ama diğer sorularla alakalı Hükûmetin değerli yetkilileri de bunlara cevap verecektir.

Ben Komisyonda emek veren bütün arkadaşlarıma, Komisyon üyelerine huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.