Konu:20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle tüm dünya çocuklarının bu anlamlı gününü kutladığına ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:19
Tarih:20/11/2018


20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle tüm dünya çocuklarının bu anlamlı gününü kutladığına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

İSMAİL KAYA (Osmaniye) - Teşekkürler Sayın Başkanım.

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. İnsan yaşamının korunmaya en çok muhtaç olduğu dönem kuşkusuz çocukluk yıllarıdır. Sevgiye, ilgiye muhtaç olan çocuklarımızın temiz hava solumaktan kaliteli eğitim hakkına, uyuşturucu bağımlılığından korunmasına ve cinsel istismardan korunmasına kadar onlarca hakkı bulunmaktadır. Çocukla ilgili işlenen suçlar konusunda yapılan son düzenlemelerle cezai müeyyideler ciddi şekilde artırılmıştır. Çocuklarımız o masum dünyalarına zarar getirecek herhangi bir durumla karşılaştığında bu olayın izlerini yüreklerinden, zihinlerinden silmek bazen onlarca yıl, bazense hiç mümkün olmuyor. Kanun ne kadar etkili olursa olsun, kolluk kuvvetleri bu konularda ne kadar hassas davranırsa davransın çocuklarımız, yetişkinlerle aynı toplumda yaşamaları nedeniyle maalesef risk altındalar. Onlara kendilerini koruyacak yöntemleri algılayabilecekleri şekilde anlatmak gerekiyor. Bu işin ayıbı, günahı olmaz.

Bu vesileyle tüm dünya çocuklarının bu anlamlı gününü kutluyor, tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.