Konu:15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 35'inci Yıl Dönümünde Kıbrıs Mücadelesinin Sembolü Olan Rauf Denktaş Başta Olmak Üzere Şehitleri Rahmetle Andığına Ve Vatan Toprağı Olan Kıbrıs'tan Vazgeçilmeyeceğine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:18
Tarih:15/11/2018


15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 35'inci yıl dönümünde Kıbrıs mücadelesinin sembolü olan Rauf Denktaş başta olmak üzere şehitleri rahmetle andığına ve vatan toprağı olan Kıbrıs'tan vazgeçilmeyeceğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın milletvekilleri, 15 Kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türkü'nün soylu mücadelesinin taçlandığı nokta olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 35'inci kuruluş yıl dönümünü kutlamak üzere söz almış bulunuyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 35'inci yılını kutlarken başta Kıbrıs mücadelesinin sembolü olan Sayın Rauf Denktaş başta olmak üzere, Kıbrıs davasına hayatını vermiş ve rahmete kavuşmuş Doktor Fazıl Küçük ve Kıbrıs'ta bu mücadeleyi örgütleyen, teşkilatlandıran, özellikle Türk Mukavemet Teşkilatında emekleri geçen gerek ana vatan Türkiye'den oraya varan gerekse Kıbrıs Türklüğünden olan bütün geçmişe, ebediyete intikal etmiş olan yiğitlerimizi, şehitlerimizi rahmetle anmak istiyorum.

Kıbrıs ne yazık ki Türkiye'nin hâlâ çözümünü arzu ettiği fakat bir türlü çözülemeyen problemlerimiz arasında gelse de Türkiye'nin asla ve asla varlığından taviz vermeyeceği bir meseledir. Kıbrıs bizim için jeopolitik önemi olan veyahut da sadece coğrafi alan olarak değerli olan bir kara parçası değildir. Kıbrıs, milletimiz açısından, bizim açımızdan vatandır, vatan toprağıdır, bizim için namustur. Dolayısıyla, Kıbrıs davasına sahip çıkmak her Türk evladının, her vatan evladının başlıca görevidir.

Kim ne derse desin Türk milleti Kıbrıs'tan vazgeçmeyecektir, oradaki o vatan toprağından ve hükümranlık haklarından asla ve asla taviz vermeyecektir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Mikrofonu açalım lütfen.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Bugün özellikle Doğu Akdeniz'de ısıtılmaya çalışılan çekişmeler, enerji odaklı nizalar ve oluşan gerginlik Türkiye'nin çok büyük önem vermesi gereken bir meseledir. Burada asla ve asla bir oldubittiye müsaade edilmemelidir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin denizlerimizde, karamızda şu an vermiş olduğu o şanlı mücadelenin devamını temenni eder, hepinize saygılar sunarım. (MHP sıralarından alkışlar)