Konu:Hakkâri İle Şırnak'ta Şehit Olan 9 Mehmetçik'e Allah'tan Rahmet Dilediğine Ve Bu Vahim Hadiseyle İlgili İhmal Söz Konusuysa Gereğinin Yapılmasına, 12 Kasım Düzce Depremine, Mustafa Kemal Atatürk Tarafından Kurulan Kurumun Başında Bulunan Diyanet İşleri Başkanının 10-16 Kasım Atatürk Haftası'nda Yapmış Olduğu Ziyareti Manidar Bulduklarına İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:16
Tarih:13/11/2018


Hakkâri ile Şırnak'ta şehit olan 9 Mehmetçik'e Allah'tan rahmet dilediğine ve bu vahim hadiseyle ilgili ihmal söz konusuysa gereğinin yapılmasına, 12 Kasım Düzce depremine, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan kurumun başında bulunan Diyanet İşleri Başkanının 10-16 Kasım Atatürk Haftası'nda yapmış olduğu ziyareti manidar bulduklarına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, geçtiğimiz hafta cuma günü akşam saatlerinde Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Süngütepe üs bölgesinde bir mühimmat deposunda milletimizi acıya boğan bir patlama meydana gelmiştir. Maalesef 7 Mehmetçik'imiz şehit olurken 25 Mehmetçik'imiz de yaralanmıştır.

Ayrıca 11 Kasım 2018 Pazar günü Şırnak'ın Görmeç köyü kırsalında icra edilen bir operasyon sırasında teröristlerin Gabar Dağı Geverkaya Tepe bölgesine tuzakladıkları el yapımı patlayıcıların infilakı sonucunda 2 kahramanımız şehit olmuş, 1 kahramanımız da yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralanarak gazi olan askerlerimize acil şifalar diliyoruz.

Bu elim ve vahim hadisenin meydana gelmesinde herhangi bir ihmal veya bir yanlışlık söz konusuysa bunların acilen tespit edilerek ihmali olanlar hakkında gereğinin yapılmasını da ayrıca burada ifade etmek istiyoruz.

Yine dün 12 Kasım 1999'da meydana gelen Düzce depreminin yıl dönümüydü. Düzce depreminde ve bütün depremlerimizde, doğal afetlerimizde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımızı bu vesileyle rahmet ve minnetle anıyorum. Allah milletimize bir daha böyle felaketler yaşatmasın.

Bu hafta bildiğiniz gibi 10 Kasımın devamı olan hafta olarak Atatürk Haftası'dır. Bu hafta içerisinde, ne yazık ki, Türkiye Cumhuriyeti devletinde bizzat cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan bir kurumun başında bulunan Sayın Diyanet İşleri Başkanının yapmış olduğu ziyaret Türkiye'de gündemi meşgul etmektedir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Devam edin Sayın Bülbül.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Bu ziyaret bizim de tepkimizi çekmiş ve Türkiye kamuoyunda çok büyük tepkilere neden olmuştur. Biz bu ziyaretin bu şekilde bir takvime denk getirilmesini manidar bulmaktayız ve iyi niyetle değerlendirmemekteyiz. Sayın Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi, kendisinin bu meseleyle ilgili olarak gereğini yapmasını acilen beklemekteyiz.

Teşekkür ederim.