Konu:2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası'na ve lösemili çocuklarla ilgili bir gün değil, bir hafta değil, bütün bir yıl farkındalık yaratılması gerektiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:14
Tarih:06/11/2018


2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası'na ve lösemili çocuklarla ilgili bir gün değil, bir hafta değil, bütün bir yıl farkındalık yaratılması gerektiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ERKAN AYDIN (Bursa) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Lösemili Çocuklar Haftası, minicik bedenlerde olan kocaman yüreklerin sevgiyle kucaklaştığı toplumsal farkındalığın oluşturulacağı bir hafta.

Bilindiği üzere, lösemi bir kan hastalığıdır ve kan hücrelerinin yapımında yer alan kemik iliğinde ortaya çıkar. Son yıllarda lösemi vakalarında artış olmakta ve özellikle bebekler ile 3 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülmektedir.

Bunların sebepleri arasında psikolojik nedenlerin de son zamanlarda artış gösterdiğini bilmek, çocuklarda yaşanan aşırı şokların olduğunu görmek de bu konuya da eğilmeyi gerektiriyor.

İyi ki LÖSEV var. Çocuklarla ilgili katkıları tartışılmaz.

Bir kez daha buradan, Meclis kürsüsünden de lösemili çocuklarla ilgili bir gün değil, bir hafta değil, bütün bir yıl farkındalık yaratılması gerektiğini söylüyor, saygılar sunuyorum.