Konu:1 Kasım Yahya Kemal Beyatlı'yı 60'ıncı Ölüm Yıl Dönümünde Rahmetle Yâd Ettiğine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:13
Tarih:01/11/2018


1 Kasım Yahya Kemal Beyatlı'yı 60'ıncı ölüm yıl dönümünde rahmetle yâd ettiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; ben de hayırlı çalışmalar diliyorum.

Doğrusu son konuşmacı olmanın bir zorluğu var. Kendi planladığınız konuşmaya gelinceye kadar değerli mevkidaşlarım pek çok taş atıyorlar fakat bu mevzular her daim konuşuluyor. O sebeple, onlara ayrıca cevap verme hakkımı mahfuz tutuyorum çünkü sürekli konuşmaya devam ettiğimiz konular.

Ben de sadece Yahya Kemal Beyatlı'dan bahsetmek istiyorum. Hepimiz biliyoruz ama altını çizmek istiyorum. Bir entelektüel, şair, edebiyatçı; belki de bugün bahsettiğiniz konulara kendi hayatıyla şahitlik etmiş, cevap vermiş bir isim. Osmanlı'dan cumhuriyete geçiş döneminde bir göç çocuğu ve göçle beraber hem savaşı yaşamış, devamında cumhuriyetin kuruluşuna şahitlik etmiş bir isim. O ızdırabı kendi ruhunda yaşayan bir isim. Gelmiş ve geçmiş kültür ve medeniyet arasında cevap arayan bir isim. Hatta Paris'ten memleketi Anadolu'ya dönerken bu dönüşünü mektepten memlekete, aslına bir dönüş, kültür ve bilinç anlamında özüne bir dönüş olarak tanımlayan bir insan ve bir tarafıyla da kendi hayatını aslında bozgunda bir fetih rüyası görmeye çalışan, bozgunda bir fetih rüyası içerisinde hayallerini gerçekleştirmeye çalışan bir insan olarak tanımlayan bir isim. Ben de kendisini rahmetle yâd ediyorum. Onun hayatından feyzalmayı diliyorum, kendime de diliyorum. Pek çok kez eserlerinde bunu hissetmişimdir.

Bu ümitle kendisini rahmetle yâd ediyorum.

Teşekkür ederim.