Konu:Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan'ın sataşma nedeniyle yaptığı konuşmasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:12
Tarih:31/10/2018


Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan'ın sataşma nedeniyle yaptığı konuşmasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

CEMAL ENGİNYURT (Ordu) - Sayın Başkan, teşekkür ediyorum.

"Meral Akşener FETÖ'cüdür." diyen yok, böyle yalandan da feryat etmeye gerek yok. Ben sadece Koray Aydın'a sorulanı söyledim, ona cevap verirsiniz. "Meral Akşener'in FETÖ'cülüğünü ispat etmeyen şerefsizdir." Doğrudur, bizim öyle bir iddiamız yok, Koray Bey'in televizyon konuşmasını size hatırlattım.

Delilik meselesine gelince: 13 yaşında ülkücü oldum, Türk milliyetçisi oldum; Allahsızlara, vatansızlara, ipsiz sapsızlara karşı, yemin ettim, gerektiğinde canımı vermeye bile yemin ettim. Bu milletin delisi olmaktan şeref duyarım. Türk milletinin delisiyim ama herkes şunu bilmeli ki Türk milletine, liderime hakaret edildiği yerde, bayrağıma hakaret edildiği yerde, devletime hakaret edildiği yerde tavrımı da netçe koyarım. (HDP sıralarından gürültüler)

FATMA KURTULAN (Mersin) - Kim etti?

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) - Kim hakaret etti?

BAŞKAN - Arkadaşlar, karşılıklı değil, karşılıklı değil...

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Dolayısıyla söyleyecek sözünüz varsa söyleyin ama hakaret ederseniz, "deli" deyip alkışlarsanız çok farklı sözler de duyar, sonuçta birbirimize ağır bedeller ödetiriz.

BAŞKAN - Sayın Enginyurt...

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) - Tehdit ediyorsunuz!

GÜLÜSTAN KILIÇ KOÇYİĞİT (Muş) - Tehdit etme!

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Dolayısıyla size tavsiyem şu: Hakaret yerine gelin fikrinizi söyleyin, biz de dinleyelim ama hakarete asla, hiçbir zaman müsaade etmeyeceğimizi söyledik, geçen akşam da söyledik, Sayın Genel Başkanımıza hakaret ettiği için tavır koyduk bir arkadaşa. Bizim şahsımızı eleştirin, fikrimizi eleştirin, partimizi eleştirin; hiç sözümüz yok ama lütfen, hakaret ve küfür etmeyin, etmeyelim.

GÜLÜSTAN KILIÇ KOÇYİĞİT (Muş) - Siz hakaret ettiniz.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Dolayısıyla ben size "PKK'lısınız." demedim, dedim ki: "HDP'lilerle beraber olmaktan dolayı 'PKK'lılar' desem, yazsam olur mu?" dedim. Ya adam gibi dinleyin ya da hakaret etmeyin.

BAŞKAN - Sayın Enginyurt, lütfen siz de nazik bir üslup kullanın.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Dolayısıyla tekrar söylüyorum: Türk milleti adına delilik benim için şereftir, onurdur, bundan zerre kadar rahatsız değilim ama lütfen hakaret etmeyelim.

Saygılarımı sunuyorum. (MHP ve AK PARTİ sıralarından alkışlar)