Konu:İYİ PARTİ Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:12
Tarih:31/10/2018


İYİ PARTİ Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MHP GRUBU ADINA CEMAL ENGİNYURT (Ordu) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; FETÖ'nün siyasi ve iktisadi ayağının araştırılmasıyla ilgili bir önerge üzerine söz almış bulunmaktayım.

Tabii, bu önergeye ret vereceğimi baştan ilan ediyorum çünkü ret vermesem vekilinizin birisinin elinde telefonu, hemen yazacak Twitter'a "HDP'yle birlikte oldunuz." diye. Sizi HDP'yle baş başa bırakacağız inşallah. (MHP sıralarından alkışlar)

HDP başka konularda önerge verdiğinde, HDP sizinle el kaldırırken "tweet" atmıyorsunuz ama tutup şimdi işinize geldiğinde...

Sayın Türkkan, bir kere bu arkadaşların bir kısmını topla, bir Twitter kullanmayı öğret. Arkadan fotoğraf çekiyorlar, Twitter'a yazıyorlar "AK PARTİ Grup Başkan Vekili ile MHP Grup Başkan Vekili bir araya geldiler, şu konuda anlaştılar." Müneccim misin, nereden bildin? Ne konuştuğundan ne haberin var? Özgür Özel'le de bir araya geliyor AK PARTİ Grup Başkan Vekili, HDP Grup Başkan Vekiliyle de sizinle de. Dolayısıyla FETÖ'nün iktisadi ayağı araştırılacaksa benim size bir tavsiyem var. Tarih 16 Mayıs 2016, kanal NTV. Genel Başkan Yardımcınız Koray Aydın'a sordular, dediler ki: "Meral Akşener FETÖ'cü mü?" Koray Aydın da dedi ki: "Onu bilemem ama Türkiye'nin her yerindeki organizasyonlarını FETÖ'cüler yapıyor ve FETÖ'cüler katılıyor." Önce bunu araştırın siz. (MHP sıralarından alkışlar, İYİ PARTİ sıralarından "Araştırılsın." sesleri) Önce bunu araştırın, sonrasında dönün, 15 Temmuz gecesi...

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Araştırılsın tabii ki.

HASAN SUBAŞI (Antalya) - Araştırılsın, hodri meydan!

AYHAN EREL (Aksaray) - Önerge ver, araştırılsın.

HASAN SUBAŞI (Antalya) - Hodri meydan!

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Öyle bağırma, bağırma, sakin ol! Sakin ol, bağırma!

BAŞKAN - Sayın Enginyurt, siz Genel Kurula hitap edin.

Arkadaşlar, lütfen sükûnetli olalım.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Eviniz boğaz köprüsüne beş dakikaydı, 15 Temmuz gecesi neredeydiniz, onun hesabını verin. Sonra çıkın, bu "yurtta sulh konseyi" denen şerefsiz ve alçak konseyle nasıl aynı sıfatı kullandınız, onun hesabını verin. (MHP sıralarından alkışlar)

FERİDUN BAHŞİ (Antalya) - Atatürk, Atatürk.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Dolayısıyla biz, FETÖ terör örgütünün siyasi ayağını da iktisadi ayağını da teröristlerini de şerefsiz ilan etmiş bir siyasi hareketiz. Bizim Genel Başkanımız "Okyanus ötesi." diyerek bu ülkede ilk defa Fetullah Gülen'e bayrak açmış, şerefli bir liderdir. (MHP sıralarından alkışlar) Bu sebeple, Milliyetçi Hareket Partisinin bir araştırma önergesine verdiği oydan dolayı Twitter'daki trollerinizle Milliyetçi Hareket Partisine saldırarak sadece bizim kinimizi ve nefretimizi kazanmaktan başka bir şey yapmazsınız. Doğru olan, düzgün olan bunu adam gibi paylaşmaktır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayın ve selamlayalım.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - HDP bizimle çekimser oy vermiş olabilir Metin Ergun, ne var bunda, niye rahatsız oldun bundan?

METİN ERGUN (Muğla) - Sen niye rahatsız oldun, onu anlamıyorum.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Bunun neyini "tweet" attın, ne işine yaradı? HDP senin önergene el kaldıracak şimdi, ben de "tweet" mi atayım "PKK'lılarla bir araya geldi." mi diyeyim? (HDP sıralarından gürültüler)

METİN ERGUN (Muğla) - At, at!

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) - Arkadaşlar, dilimize dikkat edelim.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - "PKK'lı" demedim, bir dakika ya! "PKK'lılarla bir araya geldi mi diyeyim." dedim, hemen hoplamayın ya!

HAKKI SARUHAN OLUÇ (İstanbul) - Kendine gel, kendine!

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) - Bizim üzerimizden yorum yapmayın.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Yani ben öyle diyebilirim ya, benim hakkım. Sizi sevmek zorunda değilim.

BAŞKAN - Sayın Enginyurt, selamlayalım, toparlayalım.

CEMAL ENGİNYURT (Devamla) - Dolayısıyla burada verilen kararlar her milletvekilin hür iradesidir, hür kararıdır, herkes buna saygı duymalıdır. FETÖ'nün iktisadi ayağı da şerefsizdir, siyasi ayağı da şerefsizdir, darbe yapanı da şerefsiz, namussuzdur. Araştırılması gerekir ama Türk adaletine, Türk mahkemelerine güveniyorum, sonuna kadar araştırıyorlar, Mecliste araştırsanız... Reşat Petek araştırdı da ne yaptınız? Boşa bizi uğraştırmayın.

Allah'a emanet olun. (MHP sıralarından alkışlar)