Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:9
Tarih:23/10/2018


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA OSMAN NURİ GÜLAÇAR (Van) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Van depremi, 23 Ekim 2011 acı bir gün olarak hafızalarımızda yerini koruyor. O gün yaşananlar, yıkımlar ve kayıplarımız Van depreminden etkilenen insanlarımızı derinden sarsmıştı. Bu zor ve acı günün yıl dönümünde hayatını kaybeden insanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı ailelerimize de sabırlar diliyorum. Acılarını hâlâ, bugün taptaze bir şekilde yüreğimizde hissediyoruz. 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van'da meydana gelen depremlerde Van Merkez ve Erciş'te önemli yıkımlara sebep olmuş ve 644 insanımız hayatını kaybetmişti. On binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı bir ortamda kış mevsiminin etkisiyle de Van halkı bir anda zor şartlar içerisinde yaşamını devam ettirme mecburiyetinin içinde olmuştu.

Van depremi, 17 Ağustos 1999'da Gölcük'te ve 12 Kasım 1999'da Düzce'de yaşanan acı tecrübelerden derslerin çıkarıldığı ve o depremde arama kurtarma ve acil müdahale ve koordinasyon hususlarında yaşanan ciddi aksaklıkların büyük ölçüde aşılmış olduğunu da gösteriyordu. Depremi Van'da yaşayan ve sonrasında bir süre aile fertleriyle birlikte çadırda kalan biri olarak bu zor ve travmatik durum içerisinde, daha depremin ilk saatlerinden itibaren devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarının afetzedelerin yardımına koşmak için nasıl bir gayret içerisinde olduğunun yakın şahidiyim. Bundan dolayı vekil arkadaşıma, Vanlı hemşehrime diyorum ki: Muhalefet yapın ama Allah aşkına beyazı siyah gösterecek kadar vicdansız bir muhalefet olmasın, vicdanlı bir muhalefet yapalım, doğru bir muhalefet yapalım, hesapları, rakamları kaydırmadan yapalım.

Bu noktada arama kurtarma ekiplerinin, sağlık personellerinin afetzedelerin yemek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan gerek kamu gerekse sivil toplum örgütlerinin bölgeye nasıl akın ettiğini gördük, şahit olduk. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlarımızla birlikte, depremin üzerinden değerli arkadaşlar sadece saatler geçmişti ki acımızı paylaşmak, yanımızda olmak üzere...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayın Sayın Milletvekilim.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - CHP'li belediyeler de oradaydı.

OSMAN NURİ GÜLAÇAR (Devamla) - ...enkazların başında bulunuyordu.

MUAZZEZ ORHAN (Van) - Ne zaman?

OSMAN NURİ GÜLAÇAR (Devamla) - Bu sebeple Van depremini yaşayan biri olarak şahsım ve Van halkı adına Hükûmetimize ve canla başla çalışan tüm kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ediyorum. Afetlerin ortaya çıkardığı kaos ortamının ve afetzedelerde oluşan şok hâlinin aşılması Hükûmetimizin koordinasyonunda çaba gösteren kurum ve kuruluşlar sayesinde gerçekleşmiştir.

Bir diğer önemli teşekkür ise Türkiye'nin 81 ilinde mukim tüm vatandaşlarımızadır. Deprem sonrasında gönüllü olarak çalışmalara, yardım faaliyetlerine katılan biri olarak insanların gönüllü olarak ilimize gönderdiği yardımların yakından tanığı oldum. Televizyonları başında, depreme düğün sırasında yakalandığını gördükleri Vanlı kardeşlerine damatlıklarını, kışın soğuk yüzüyle karşılaşacaklarını bildikleri Vanlı kardeşlerine sobalarını, botlarını, atkılarını, kısacası...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayın Sayın Milletvekilim.

OSMAN NURİ GÜLAÇAR (Devamla) - ...elinde avcunda ne varsa sakınmadan gönderen ülkemizin yardımsever ve fedakâr insanlarını Vanlılar olarak unutmamız mümkün değildir. Kendi evlerinden imkânları ölçüsünde gönderdikleri mütevazı ama paha biçilmez yardımlar kardeşliğimizin, birliğimizin göstergesi olmuştur. Ben bir Vanlı ve yüce Mecliste Van'ı temsil eden biri olarak tüm Türkiye'ye Van'ın, Vanlının teşekkürlerini iletiyorum. Rabb'im birliğimizi, dirliğimizi daim, kardeşliğimizi ilelebet kaim eylesin.

Değerli vekillerim, kısaca, Van depremi için şunu söyleyebilirim: O kısa zaman içerisinde, sadece dokuz ay gibi bir kısa zaman içerisinde Van merkezde 12.384, Erciş ilçemizde 4.880, merkeze bağlı köylerde 225 olmak üzere 17.489 konut yapılmıştır. Bununla birlikte "EYY" diye ifade edilen evini yapana yardım destek itibarıyla 8.693 konut...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

OSMAN NURİ GÜLAÇAR (Devamla) -Yani toplamında 26.182 konut, 4.100 ahır, 30 cami, 13 okul, 38 iş yeri yapılmıştı. Bunun toplam maliyeti devletimize, Hükûmetimize 5,2 milyar TL olmuştu.

Bütün bunlardan sonra, bunu yaparken, yani eleştirirken veya Van'a dair bir şey ifade ederken, lütfen depremi yaşayan bir Vanlı olarak bize de sorun. Vicdanlı, merhametli bir şekilde bunu ifade edelim.

Teşekkür ederim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Peki, teşekkür ederiz Sayın Milletvekilim.