Konu:Kokteyl terör açıklamasının neye dayanılarak yapıldığını ve içinde kimlerin olduğunu öğrenmek istediklerine, katliamların yaşanmasının nedeninin önceki her katliama gerekli müdahalenin gerekli soruşturmanın yapılmaması olduğuna ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:6
Tarih:10/10/2018


Kokteyl terör açıklamasının neye dayanılarak yapıldığını ve içinde kimlerin olduğunu öğrenmek istediklerine, katliamların yaşanmasının nedeninin önceki her katliama gerekli müdahalenin gerekli soruşturmanın yapılmaması olduğuna ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, bir miting düzenlenirken tertip komitesine, eğer bir tehdit, bir risk varsa, bir istihbarat alınmışsa galiba bilgi verilmesi bir tedbir açısından son derece anlamlıdır. Kapalı salon toplantılarımızda bile bazen "İhbar var." denilerek salon boşaltılıyor, arama yapılıyor ve "Bu, tedbir için yapıldı." deniyor. Şimdi, istihbarat olduğunu galiba reddeden yok. Telefon dinlemeleri ayyuka çıktı. Daha önceki, 7 Haziran seçiminden önceki Diyarbakır patlamasında hayatını kaybeden insanlarımız var ve aynı ailelerden hem Suruç'ta hem gar katliamında hem daha sonra başka patlamalarda da aynı isimler var. Dolayısıyla, burada, hadi kastı geçtik, hiç olmazsa bir ihmal, bir tedbirsizlik yok mu?

Sonrasına gelelim. "Kokteyl terör" diye bir kavramı Türkiye kamuoyu duydu. "Kokteyl terör" dediğinizde elbette somut bir iddiaya dayanırsınız, birbiriyle ilişkili, amaçları örtüşen, eylemleri örtüşen, örgütsel yapıları örtüşen yapılardan bahsediyor olmanız lazım. Böyle bir açıklama en üst düzeyden yapıldıysa neye dayanılarak yapıldı? Bu kokteylin içinde kim vardı? O günlerde örgüt ismi sayıldı çünkü ve bugüne kadar hâlâ ciddi bir idari soruşturma ve yargılama süreci konusunda nasıl bir süreç işlenmiş, biz bunu duymak isteriz, bunu öğrenmek isteriz, bilmediğimiz bir şey varsa bundan haberdar olmak isteriz.

Değerli arkadaşlar, biraz önce de ifade ettim, güvenlik politikalarının parlamenter izlemesine dair dünyada mekanizmalar var. Güvenlik politikaları bütün dünyaya ayan ama bize gizli. Böyle bir Parlamento olmaz. Eğer bilmememiz gereken bir şeyse bunun gerekçesini açıklayacaksınız, yok eğer bütün insanlığın bilmesi gereken bir vahim durum varsa bunun karşısında birlikte tavır alacağız. Sondaki katliamlar önceki her katliamın gerekli müdahalesi, gerekli soruşturma süreci işlemediği içindir.

Teşekkür ediyorum.