Konu:Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin turizm açısından uluslararası üne sahip olduğuna, Altınova Mahallesi'nde demir cevheri arama ve çıkarma faaliyeti planlandığına ama projenin bölgeye hiçbir yarar sağlamayacağına ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:6
Tarih:10/10/2018


Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin turizm açısından uluslararası üne sahip olduğuna, Altınova Mahallesi'nde demir cevheri arama ve çıkarma faaliyeti planlandığına ama projenin bölgeye hiçbir yarar sağlamayacağına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

FİKRET ŞAHİN (Balıkesir) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Ayvalık ilçemiz, doğasıyla, deniziyle, arkeolojik potansiyeliyle turizm açısından hem ulusal hem de uluslararası üne sahip, ülkemizin en tanınmış ve en güzel bölgelerinden biridir.

Ayvalık'ın sahip olduğu bu doğal güzellikler içinde Altınova Mahallesi'nde, deniz tabanından eksi 22 metre koda kadar, tarama ve sondaj yöntemiyle demir cevheri arama ve çıkarma faaliyeti planlanmaktadır.

Projenin gerçekleştirilmesi esnasında deniz dibi taranacağı ve denize sürekli malzeme akacağı için deniz canlılarının yaşam alanları bozulacak ve bu bölgede deniz yaşamı son bulacaktır. Maden arama sahası, Bergama, Truva, Asos gibi zengin arkeolojik alanların arasında yer almaktadır ve ilgili bölgede, deniz altında batıklar olduğu da bilinmektedir.

Ayrıca, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Sarımsaklı Tabiat Parkı da proje alanına oldukça yakın noktadadır. Gerek yaşadığımız bölgede gerek ülkemizde vahşi madenciliğin yarattığı yıkımlar ortadayken ilgili proje bölgeye hiçbir yarar sağlamayacak, aksine, sıkıntılar gittikçe artacaktır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)