Konu:10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde yaşanan katliamda hayatını yitirinleri saygıyla andığına ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:6
Tarih:10/10/2018


10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde yaşanan katliamda hayatını yitirinleri saygıyla andığına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Teşekkür ederim Değerli Başkanım.

Bugün 10 Ekim. Bundan tam üç yıl önce Ankara Tren Garı'nda toplanan 103 barış ve özgürlük âşığı insanımız kana bulandı. Başkentin en işlek caddesi kıyamet yerine döndü. En küçüğü henüz 8 yaşındaydı. O günkü acı ve çaresizliği, kulakları sağır eden çığlıkları unutmak mümkün değil. Katliamın mağdurları ise hâlen adaletin yerini bulacağı günü bekliyor.

Engellerle başlayan anma alanına çakmak, şarj aleti, kalem alınmadı. Üç yıl önce yapılması gereken ancak yapılmayan emniyet araması, bugün Gar katliamı anmasında mağdur ailelere terörist muamelesi yaparcasına şiddetliydi. Bu emniyet araması üç yıl önce bugün yapılsaydı belki o bomba patlamayacaktı. Bugün ailelerin zor girdiği alana üç yıl önce bombacılar bile daha kolay girmişti.

Katliamda hayatını kaybedenleri, bu hain terör saldırısının faillerini hâlâ bulamayanları, gereken cezayı vermeyenleri unutmayacağız, unutturmayacağız.

Yaşamını yitirenleri saygıyla ve rahmetle anıyorum.

Teşekkür ederim.