Konu:Fındık fiyatları ve üretimine ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:5
Tarih:09/10/2018


Fındık fiyatları ve üretimine ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

CEMAL ENGİNYURT (Ordu) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; fındık fiyatlarıyla ilgili söz almış bulunmaktayım. Hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Birçoğunuzun bildiği, fındık üreticisi olan bölgelerde olmamış olsanız dahi bilginiz olduğundan emin olduğum fındık konusunda hakikaten büyük sıkıntılar içerisindeyiz. 8 milyon üreticiyi doğrudan ilgilendiren, bir dönem FİSKOBİRLİK'te 250 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük kooperatifini kuran ama maalesef son yıllarda âdeta ihmal edilen ve bu ihmalden dolayı da başta Ordu ve Giresun olmak üzere göçün en fazla yaşandığı bir bölgenin sorununu bir kez daha Meclis gündeminde dile getirmek istiyorum.

İhracatta payı yüzde 1,5 yani 1,7 milyar dolar olan bir ürün. Türkiye'de ithal edilmeyen ürünlerin başında gelen bir ürün yani bize göre millî bir ürün ama maalesef özellikle bu yıl yetim bırakılan bir ürün, kaderine terk edilen bir ürün.

Fındık sezonu başlarken iktidar partisi milletvekili arkadaşlarımıza, ağabeylerimize rica ettik, dedik ki: "Bizi de yanınıza alın. Ordu, Giresun, Trabzon CHP milletvekilleriyle de beraber olalım, bu fındık konusunda birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızı bilgilendirelim, Maliye Bakanımızı bilgilendirelim, Tarım Bakanımızı bilgilendirelim." Zira ortada net anlatılmayan bir durum var, özellikle iktidar partisindeki vekil arkadaşlarımız maalesef fındığa 12 lira gibi bir rakamın yeterli olduğu kanaatinde ve bundan hareketle de bu konuyu gündeme getirmemek için büyük bir gayret gösteriyorlar. Aslında kendileri de bunun yeterli olmadığını bizim kadar biliyorlar. Zira AK PARTİ Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız seçimlerden önce "TMO fındık alacak, alacak." diye bağırdı. Seçim bitti, Twitter'dan "Biraz sonra TMO fiyat açıklayacak." dedi. Yetmedi, iki gün sonra bir televizyon kanalında "Az sonra fındık fiyatı açıklanacak." dedi. Sayın Nurettin Canikli Giresun'da bir toplantıda "TMO fındık alacak, hem de 15 liranın üzerinde alacak." dedi. Büyük beklentiler içerisine girdik ama maalesef son olarak Ulaştırma Bakanımız Sayın Cahit Turhan ve Şenel Yediyıldız şöyle dediler: "İyi ki TMO piyasaya girmemiş. 12 lira, 13 lira yeter." Yetmez arkadaşlar. Ordu ve Giresun yüksek eğilimli bölge, nüfusu yaşlı, 1 dönüm arazide en fazla 80 kilo fındık üretiliyor. Dolayısıyla maliyetler 11 liranın altında değil. Bunun derhâl çözümlenmesi gerekiyor.

Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyor ve diyorum ki: Sayın Cumhurbaşkanım, AK PARTİ'li fındıkla ilgili milletvekilleri sizi doğru bilgilendirmiyor. Sayın Cumhurbaşkanım, sen Myanmar'da, Arakan'da, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de dünya Müslümanlarının derdiyle dertlenen bir Cumhurbaşkanı olarak 8 milyon üreticiyi görmezlikten gelecek birisi değilsin. Sana "milletin adamı" sıfatını yakıştırdılar, milletin adamı milletin derdiyle dertlenir, milletin derdiyle ilgilenir. Bizim derdimiz büyük, üreticinin derdi büyük, sıkıntı hakikaten büyük. Bunu muhalefet adına söylemiyoruz. Birileri diyor ki: "Yahu, siz AK PARTİ'yle beraberdiniz de niye muhalefet ediyorsunuz?" Tamam da fındık fiyatlarını AK PARTİ'ye sormayacağız da bizim köyün camisinin imamına mı soracağız, bizim mahallenin bakkalına mı soracağız? (MHP sıralarından alkışlar)

Dolayısıyla biz de size soruyoruz, siz de ulaştırın derdimizi. Biz ulaşamıyoruz, anlatamıyoruz. Bu fındık meselesinde gelin, üreticinin derdine çözüm getirelim diyorum. Bu çözüm aynı zamanda 2019'da da sizin hayrınıza olur, aksi hâlde işiniz çok zor olur diyor, hepinize saygılarımı sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Enginyurt.