Konu:İstanbul Milletvekili Engin Altay'a Sataşma Nedeniyle Yaptığı Konuşması Sırasındaki Düzeltme İçin Teşekkür Ettiğine Ve Ak Parti Grubunun, Cumhurbaşkanının, Hükûmetin, Bakanların Terörün Tamamen Karşısında Olduğuna İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:3
Tarih:03/10/2018


İstanbul Milletvekili Engin Altay'a sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasındaki düzeltme için teşekkür ettiğine ve AK PARTİ Grubunun, Cumhurbaşkanının, Hükûmetin, bakanların terörün tamamen karşısında olduğuna ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkan, çok teşekkür ediyorum.

Sayın Altay ifade ettiler, aynen benim ifade ettiğim gibi söylemişlerdi, mikrofonda düzelttiler, bu manada teşekkür ederiz düzeltmesi için.

Ayhan Bilgen kendisi konuşurken Cumhurbaşkanımızın yaptığı bir konuşmayı alenen okudular, hem onu hem de diğerini bağlayarak bir şey ifade etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği şey: "Özellikle Amerika 'PYD ve YPG'yi terör örgütlerine karşı savaştığı için -böyle ifade ediyor- terör örgütü olarak görmüyorum ama El Nusra'yı terör örgütü olarak görüyorum.' diyor." Sayın Cumhurbaşkanımız da diyor ki: "Aslında hepsi terör örgütü; El Nusra da PYD de YPG de. Eğer o da savaşıyorsa onu da görme o zaman, bir kriterle bakacaksan, bu kriterlerin hepsi için aynı olsun, YPG'ye ayrı, PYD'ye ayrı olmasın, hepsine aynı gözlerle bak, aynı erekle bak." Bunu ifade ediyor.

Biraz evvel ifade ettim, tekrar edeyim. Bizim açımızdan bu terör örgütlerinin hepsi aynıdır, kaldı ki bunlar da böyle sabit örgütler değildir; El Nusra da kaç defa kılıf değiştirmiştir, PYD, YPG kırk defa isim değiştirdi. Bunlarla alakalı stabil tanımlar yapmayı da konuya karşı yaklaşım konusunda bir zafiyet olarak addediyorum. Bizler AK PARTİ Grubu olarak ve aynı zamanda Hükûmetimiz ki ayrı da görmüyoruz, siz, biz, ayrı gayrı falan yok, AK PARTİ Hükûmeti bizden ayrı gayrı bir şey değildir bakıldığı zaman ve Sayın Cumhurbaşkanımız Hükûmet... Bu sistemin nasıl işlediğini gayet iyi biliyorsunuz ama bizden ayrı bir şey değildir, bir bütünün parçasıdır. Nihayetinde bütün grubumuz ve çalışmayı yapan tüm arkadaşlarımız, Cumhurbaşkanımız, Hükûmetimiz, bakanlarımız, her birimiz terörün tamamen karşısındayız ve bunun için mücadele veren ekibin öncüleriyiz.

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Teşekkür ederim.