Konu:Kavramların evrensel standartlarda ve tutarlı bir şekilde ele alınmasının zorunlu olduğuna aksi takdirde dış politikanın saygın olmayacağına ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:3
Tarih:03/10/2018


Kavramların evrensel standartlarda ve tutarlı bir şekilde ele alınmasının zorunlu olduğuna aksi takdirde dış politikanın saygın olmayacağına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, biz bu konunun ve benzer konuların partiler arası polemikten çok, ülkenin ortak çıkarları ve ilkeli, tutarlı politika bağlamında tartışılması gerektiğini düşünüyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı 21 Haziran 2016'da, Beştepe'de STK temsilcilerine iftar yemeği veriyor ve orada Avrupa'nın terör konusunda ikiyüzlü davrandığını söylüyor. Nusra'yla ilgili de cümlesi aynen şöyle, kendi cümlesini aktarıyorum: "PYD/DAEŞ'e karşı savaşıyorsa El Nusra da canla başla savaşıyor, ona neden 'terör örgütü' diyorsunuz?"

Şimdi, Sayın Başkan, daha birkaç hafta önce terör örgütü listesine alındı ama biz, bu konunun hep devletler tarafından araçsallaştırıldığını söyledik. Çin Doğu Türkistan'daki herkesi kamplarda topluyor ve peşinen yargılıyor, İsrail Filistin'de milletvekiline terörist muamelesi yapıyor. Bu kavramları artık daha evrensel standartlarda ve tutarlı ele almak zorundayız. Yoksa, ne dış politikamız saygın olur ne de içeride tutarlı, saygın bir iş yapmış oluruz.

Teşekkür ediyorum.