Konu:Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:3
Tarih:03/10/2018


Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

İSMET YILMAZ (Sivas) - Sayın Başkanım, efendim, 60'a göre pek kısa bir açıklama yapacağım, bir dakikayı geçmez.

Şimdi, sayın hatip "Suriyeli mülteciler veya sığınmacılar, evinde ateş yanan insanlar kapınıza geldiğinde kabul etmek insani ama bu kadar da insan olmaya gerek var mıydı?" diyerek sanki böyle bir algı oluşturmaya çalışıyor.

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - "Sanki" demeyin, söylediğimi söyleyin.

İSMET YILMAZ (Sivas) - Yok aynen söylediğiniz "Bu kadarını alma." hesabı, "Çünkü bunlara para harcıyorsunuz, bize harcayın." düşüncesi...

Eğer bu kafayla gitseydik bir gecede Kobani'den gelen 200 bin insana kapımızı kapatmamız lazımdı. Eğer biz kapatsaydık bugün Kobani terör örgütü DEAŞ'ın elinde olurdu. Kobani'deki masum insanları, kadınları, çocukları o teröristlerin ateşinden korumak için açtık, doğru da yaptık. Dolayısıyla yarın Hakk'ın divanına ne yüzle çıkacaksın ha? "Cebimdeki para biraz bölünüyor, bir insana daha harcamak istemiyorum." dersen ne hesabın olacak? Ya insanız, kimlikleri bırak, Türk'tür, Kürt'tür, Arap'tır, Dürzi'dir veya Nusayri'dir, Ezidi'dir, ne olursa olsun insan gelmiş. Bakın, biz bir imparatorluk bakiyesinden geliyoruz. 72 milletin burada kalanları var, Boşnak var, Arnavut var, Arap var, Süryani var, Hristiyan var, Ermeni var. Dolayısıyla da bu coğrafyayı bütün insanlığın ortak merkezi gibi görsek herhâlde çok daha doğru bir şey yapmış oluruz diyorum.

Teşekkür ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Yılmaz.