Konu:CHP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:10
Tarih:25/07/2018


CHP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MHP GRUBU ADINA CEMAL ENGİNYURT (Ordu) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ'ın Çorlu mevkisinde, Balabanlı köyünde meydana gelen tren kazasında hayatını kaybeden 24 vatandaşımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun; yaralılara acil şifalar temenni ediyorum. Ayrıca, Yunanistan'da meydana gelen orman faciasında hayatını kaybedenlere de başsağlığı dileklerimi ifade ediyorum.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu, hakikaten 21'inci yüzyıl Türkiyesinde olmaması gereken, önlenebilir olan ama maalesef önlenememiş bir kaza olarak ortaya çıkmıştır. İnşallah, dileriz, bundan sonra kazalar bu şekilde gerçekleşmez, insanlarımız hayatlarını böylesine ucuz bir şekilde kaybetmezler.

Tabii, bu kazanın araştırılması gerektiğine inananlardanım. Kazanın nedenleri, niçinleri muhakkak ortaya çıkarılmalıdır. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisinin verdiği önergenin doğruluğunu düşünüyorum ama Meclis araştırması gerekliliğine inanmayanlardanım çünkü Meclis araştırması her hâlükârda uzun bir süreç alacağına göre, bunun yegâne çözüm yolunun adli ve idari mercilerin hızlı bir şekilde olaya müdahale etmesi gerektiğinden geçtiğini düşünüyorum. Kazanın Türkiye Büyük Millet Meclisinde araştırılması yerine, adalet ve idari yapı, acilen, bu konunun sorumluları kimlerse, olayda kim suçlu veya kimin kusuru varsa derhâl ortaya çıkarmalıdır. Çünkü Yunanistan'da da onlarca insanın hayatını kaybettiği bir kaza gerçekleşti; Cenab-ı Rabbülâlemin böyle afetlerden bizi korusun. Bunun en kısa çözüm yolu... Meclis araştırması -ki Meclis muhtemelen cuma günü veya yarın tatil olacak- en az üç ay süreceğine göre verdiğiniz önerge sadece Cumhuriyet Halk Partisini mutlu edecek, vatandaşlarımızın derdine derman olmayacaktır. Vatandaşlarımız acil çözüm beklemektedir. Acil çözüm de adli ve idari soruşturmanın bir an önce gerçekleşmesidir diyorum. Bu anlamda Milliyetçi Hareket Partisi olarak önergeye destek vermeyeceğimizi belirtiyorum.

Saygılarımı sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)