Konu:Tbmm Başkan Vekili Mustafa Şentop'a Görevinde Başarılar Dilediğine, Şehit Olan Uzman Çavuş Fatih Ercan'a Allah'tan Rahmet Dilediğine, Tmo'nun Bir An Evvel Fiyat Açıklamasının Fındık Üreticisinin Mağduriyetinin Önlenmesi Açısından Önemli Olduğuna, 24 Temmuz Lozan Antlaşması'nın 95'inci, Gazeteciler Ve Basın Bayramı'nın 110'uncu Yıl Dönümünü Kutladığına, Futbolcu Mesut Özil'in Irkçılığa Karşı Duruş Sergilemek Adına Alman Millî Takımını Bırakma Kararını Desteklediklerine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:9
Tarih:24/07/2018


TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop'a görevinde başarılar dilediğine, şehit olan Uzman Çavuş Fatih Ercan'a Allah'tan rahmet dilediğine, TMO'nun bir an evvel fiyat açıklamasının fındık üreticisinin mağduriyetinin önlenmesi açısından önemli olduğuna, 24 Temmuz Lozan Antlaşması'nın 95'inci, Gazeteciler ve Basın Bayramı'nın 110'uncu yıl dönümünü kutladığına, futbolcu Mesut Özil'in ırkçılığa karşı duruş sergilemek adına Alman Millî Takımını bırakma kararını desteklediklerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ERHAN USTA (Samsun) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Öncelikle yeni görevinizde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına size başarılar dileriz.

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde bir süre önce Uzman Çavuş Fatih Ercan yaralanmıştı, tedavi görmekte olduğu hastanede dün şehit olmuştur. Şehidimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve milletimize de başsağlığı dilerim.

Sayın Başkan, biliyorsunuz, Karadeniz'de fındık hasadı başladı. Tabii, özellikle başlangıç aşamalarında devlet tarafından bir müdahale kurumunun piyasaya girmemesi durumunda çok düşük fiyat oluşuyor. Geçen yıl üretici bu sıkıntıları yaşadı. O yüzden, biz, TMO'nun, Toprak Mahsulleri Ofisinin bir an evvel fiyat açıklayarak piyasaya alıcı olarak girmesinin üreticinin mağduriyetini önlemesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda, Tarım Bakanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisini tedbir almaya davet ediyoruz. Ayrıca, üretim yapılan yerlerde mutlaka alım yapılması konusunda tedbirler alınmalı. Bu yapılmadığı takdirde de yine üretici mağdur oluyor.

Malum, 24 Temmuz 1923 Lozan Anlaşması'nın yıldönümü. Lozan, Türkiye'nin bağımsızlık vesikasıdır, hukuki senet ve zırhıdır. Lozan'la ilgili tartışmaları tarihçilere bırakmak lazım. Biz, Lozan Anlaşması'nı ülkemize kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, emeği geçen bütün ecdadımızı rahmetle anıyoruz.

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansür kaldırılmış ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizin 110'uncu Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, doğru, hızlı ve tarafsız haber üretmek için çaba sarf eden tüm basın mensuplarımıza da kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Son olarak da Sayın Başkan, biliyorsunuz Türk kökenli Alman millî futbolcu Mesut Özil, Alman Millî Takımını bırakma kararı aldı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ERHAN USTA (Samsun) - Ayrımcılığa karşı, ırkçılığa karşı bu duruşu nedeniyle, bu dik duruşu nedeniyle kendisini tebrik ediyoruz ve kararını desteklediğimizi ifade etmek isteriz. Nihayetinde, o bir Alman da olsa Türk kökenli bir futbolcudur, Türk kökenli bir insandır, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıyla fotoğraf çekinmesi hiçbir şekilde siyasi olarak algılanmamalıdır. Dolayısıyla Almanya, özellikle Alman Federasyonu tabii kendisinin millî takımı bırakması konusunda ciddi baskılar yaptı. Bu baskılarından dolayı Alman Federasyonunu da kınadığımı ifade etmek isterim.

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Teşekkür ederim.