Konu:Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:98
Tarih:10/05/2018


Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Genel Kurulun değerli üyeleri, partimiz 2015 yılı seçimlerinde her dinî bayramda emeklilere birer maaş vermeyi, birer maaş ikramiye vermeyi vaat ve taahhüt etmişti. O günlerde partimizin bu vaatlerine gülen, "Efendim, kaynağı nereden bulacaksınız? Kaynağı bulursanız biz de size oy veririz." diyenler tam üç yıl sonra dediklerimize geldiler. Peki, nasıl geldiler? Allah'tan baskın seçim geldi de düne kadar emeklileri görmeyen AKP iktidarı birdenbire emeklileri hatırlamış oldu ve o vaadimizi yalan yanlış da olsa, eksik de olsa şimdi hayata geçirmeye ve emeklilere her dinî bayramda bin TL vermeyi taahhüt ediyorlar.

Gelin, bu eksiği bu gece düzeltelim, doğru bir adım atalım. Emeklilerimize sadece bin TL değil, onlara her dinî bayramda ve dinî bayramlarda vermekle de yetinmeyip aynı zamanda Cumhuriyet Bayramı'nda da asgari ücret tutarında birer ikramiye verelim. (CHP sıralarından alkışlar) Emeklilerimiz gerçekten çok kötü koşullarda yaşıyor ve Türkiye'de bulunan 12 milyon emekli işi bıraktıktan sonra iş aramaya da devam ediyor çünkü verilen ücretler onların insanca yaşam koşullarında hayatlarını devam ettirmesine izin vermiyor. O yüzden, bizim önerimiz, bugünkü asgari ücret tutarında her dinî bayramda ve Cumhuriyet Bayramı'nda emeklilere birer ikramiye vermektir.

Gelin bu akşam bu önergeyi birlikte geçirelim ve emekçilerimize çifte bayram yaşatalım. Emeklilerimiz ramazanda, kurbanda ve Cumhuriyet Bayramı'nda alacakları birer tutar asgari ücretle çocuklarına, torunlarına, akrabalarına hiç değilse birer gömlek, birer mendil, birer çorap hediye edebilsinler, bu ananelerimizi yaşatabilsinler. Emekçilerimiz bayramda evlerine gittiklerinde ellerini ceplerini attıklarında cepleri boş olmasın.

Evet, biliyoruz, siz, ne anlatırsak anlatalım bu önergeye hiçbir koşulda destek vermeyecek ve "Dediğim dedik, çaldığım düdük." anlayışıyla devam edeceksiniz. Bunun hiçbir önemi yok. Neden yok? Çünkü şurada seçimlere zaten kırk dört gün kaldı. Siz bugün emeklilere bizim vermek istediğimiz 1.604 TL'yi vermeseniz bile 24 Haziran gecesi Türkiye'de iktidar demokratik yollarla değişeceği için Cumhuriyet Halk Partisi halkın iktidarında emeklilere vadettiğimiz bu 1.604 TL'yi ilk dinî bayramda ve hemen ardından da Cumhuriyet Bayramı'nda verecek. (CHP sıralarından alkışlar) Buradan da bunu emeklilerimize partimizin bir sözü olarak ifade edelim.

Emeklilerimizin sadece ücretle ilgili sorunları yok, emeklilerimiz özgürce sendikalaşamıyor, emeklilerimiz çok az ücret aldıkları için diğer ülkelerin yurttaşları gibi, diğer ülkelerdeki emekliler gibi tatile çıkamıyor, emeklilerimiz bir simide, bir ekmeğe muhtaç ediliyor. Emeklilerin tek güvencesi Cumhuriyet Halk Partisidir ve bu gece de zaten ortaya koyduğumuz önerge de bunun en açık göstergesidir.

Sevgili dostlar, sadece emeklilerden tabii bahsetmeyeceğim -gecenin bu saatinde Necip ağabeyin uykusunun geldiğini görüyorum ama- Türkiye'nin demokrasiye ilişkin sorunları da var. İstanbul Milletvekilimiz Gazeteci Enis Berberoğlu tam 331 gündür haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir biçimde Maltepe L Tipi Cezaevinde yatırılıyor. Hakkındaki casusluk suçlaması düşmüş olmasına rağmen Anayasa Mahkemesinin üyeleri siyasi iktidarın baskısından çekindikleri için Enis Berberoğlu'nun dosyasının kapağını açmaya dahi korkuyor. Yargı öyle bir hâle getirildi ki artık mahkemeler karar vermekte zorlanıyor, verdikleri kararın arkasında bile duramıyor. O yüzden buradan Anayasa Mahkemesi üyelerine bir kez daha çağrı yapıyor ve bu haksız tutukluluğa derhâl son vermelerini istiyoruz. Sadece Enis Berberoğlu'nun değil, cezaevinde tutulan 150 gazetecinin de seçimler öncesi serbest bırakılması gerektiğini söylüyoruz.

İyi akşamlar diliyorum. Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)