Konu:Hamit Fendoğlu Cinayetine Ve Sonrasında Malatya’da Yaşanan Olaylara İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:25
Tarih:15/11/2012


HAMİT FENDOĞLU CİNAYETİNE VE SONRASINDA MALATYA’DA YAŞANAN OLAYLARA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) - Sayın Başkan, ben de çok teşekkür ediyorum.

Sayın Başkan, biraz evvel demokrasi şehidimiz Sayın Hamit Fendoğlu'ndan bahsedildi ben de bu vesileyle söz almış bulunuyorum. Bir kez daha Hamit Fendoğlu'na ve evlatlarına, torunlarına Allah'tan rahmet diliyorum ve Malatya'mızın ve Türkiye'mizin bir kez daha başı sağ olsun diyorum.

Hamit Fendoğlu'nun öldürülmesinin hemen akabinde -yaşadığım yaş- ortaokula yeni başlıyordum ve Malatya'da bulunan Cezmi Kartay Caddesi'nde yaşanan, maalesef, yağmaların şahidiyim ve o çocuk yaşta gördüğüm, sadece ve sadece yapılan işlemlerin iğrençliğiydi.

Hamit Fendoğlu'nun öldürülmesi ve akabinde yaşanan, Malatya'ya yaşatılan olayların mutlaka hesabı sorulmalıydı. Sonrasında Malatya'da 28 Şubat sürecinde yaşanan olaylar, cuma vakaları dâhil olmak üzere, Malatya'da oynanan oyunların en güzel göstergesiydi.

Ve AK PARTİ İktidarı olarak da biz, bunlarla yüzleşmek adına, darbelerden hesap sormak adına çok önemli icraatlar yaptık ve Darbeleri Araştırma Komisyonunu kurduk, Anayasa'yı değiştirdik ve "Hesap sorulmaz." denilenlerden hesap soruyoruz.

Ve bu vesileyle ben bir kez daha demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum ve şükranlarımı iletiyorum.

Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

BAŞKAN - Teşekkürler Sayın Çalık.