Konu:Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifinin 7'nci Maddeye bağlı Ek Madde 182'nin Tekriri Müzakeresi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:96
Tarih:08/05/2018


Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifinin 7'nci Maddeye bağlı Ek Madde 182'nin Tekriri Müzakeresi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Arkadaşlar bu maketi bölmeyi önerdiler ama ben makete kıyamıyorum, siz koskoca tarihî bir üniversiteye kıyıyorsunuz. (CHP sıralarından alkışlar)

Bugün öğrenciler seslerini duyurmak için Meclise geldiler ve hepsi birlikte haykırdılar "Üniversitelerimize dokunmayın, tasarıyı geri çekin." diye ama maalesef siz onları duymamaya devam ediyorsunuz. Bugün o öğrenciler geldiler, kapının önünde basın açıklaması yapmaya kalktılar, kapının önünde polis müdahale etmeye kalktı. Pırıl pırıl, gencecik öğrenciler, en yüksek puanları alarak o üniversitelere girmiş öğrenciler Karadeniz Teknik Üniversitesinden, İnönü Üniversitesinden, Anadolu Üniversitesinden, İstanbul Üniversitesinden seslerini duyurmaya geldiler ama duymamakta ısrar ediyorsunuz.

Daha önceden de söylemiştim, on altı yılda böldünüz, böldünüz ama bu üniversite bölme tasarınızla bütün Türkiye'yi birleştirdiniz karşınızda ve bundan ne medet umuyorsunuz onu da bilmiyorum ama Cumhurbaşkanının ağzından ne çıkarsa, ne isim çıkarsa o ismi tekrarlıyorsunuz. Geçen, Cumhurbaşkanının ağzından "İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi" çıktı, o şekilde bir öneri buradan geçmeye çalıştı. Hafta sonu İstanbul kongresinde "İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa" dedi, bu sefer bugün de önergeyi böyle değiştirdiniz. Bu arada size tavsiyem, açın Cumhurbaşkanına sorun, en son ne diyor ona göre bu tasarıyı getirin, ikide bir değiştirip durmayın bunu. (CHP sıralarından alkışlar)

Siz "Göç yolda düzülür. Biz Türkmen kervanları gibi böyle yapıyoruz." diyorsunuz Göç yolda düzüldüğünde Arap bedevileri gibi yolda kalırsınız, üniversiteleri de yolda bırakırsınız. Üniversitelere kıymayın; üniversiteler bilim yuvaları, üniversiteler gençlerimizin de, ülkemizin de geleceği ve oradaki mühendisler, oradaki doktorlar sizin de ihtiyacınız olacak olan doktorlar.

Bu YÖK Başkanımız "Yeni bir model deneyeceğiz." demeye devam ediyor. Başka yer bulamadınız da mı altı yüz yıllık bir üniversiteyi bu model deneme hastalığınız için kullanıyorsunuz. Gidin yeni üniversiteler açın, yeni tabelalar takın ufacık binalara, tabela üniversiteleri açın ama bu köklü üniversitelerin kökleriyle oynamayın.

Üniversitelerin niteliği önemli ve bu niteliği de oluştururken ilk 500 üniversite arasına girerken de ne kadar yayın yaptığı, ne kadar öğretim üyesinin referans alındığı önemli ve bu referansları siz ortadan ikiye bölerek ilk 5 bine atacaksınız bu iki üniversiteyi de ve bu çocuklarımızın da bu kazandıkları üniversitede adam gibi okuyup adam gibi okullarını bitirmelerine de imkân vermiyorsunuz.

Bu üniversiteler Türkiye'nin hafızasıdır ama siz üniversiteler yaşamasın, üniversiteler eleştirmesin, üniversiteler sorgulatmasın gençleri istiyorsunuz ama emin olun ki öğrenciler sorguluyor, gençler sorguluyor. "Bu üniversitemizden bunlar ne istiyor?" diye sorguluyor ve birçoğu sizin partinize oy veren o üniversite öğrencileri bugün geldiler burada isyan ettiler. Bu isyanlarını siz duymamakta ısrar ediyorsunuz.

Bu üniversiteleri bölerek, şehirlerin dışına atarak çocukların sesini keseceğinizi mi düşünüyorsunuz? Artık çağ değişti ve insanlar artık dağın başında da olsa üniversite, itirazlarını ve yanlışlarınızı yüzünüze vurmaya devam ediyorlar, edecekler; bundan emin olun.

Sadece üniversiteleri mi atıyorsunuz şehrin dışına, hastaneleri de atıyorsunuz. Oldu olacak insanları da atın. O insanlar sağlık hizmeti almak için şehrin bir ucundan ta öbür ucuna mı gidecek? Şişli Etfal Hastanesini Çayırbaşı'na taşıyorsunuz, ta Sarıyer'e gönderiyorsunuz. Taksim İlk Yardımı gönderdiniz Gaziosmanpaşa'ya ve burada insanları, şehrin merkezinde bir avuç yandaş üniversite hastanesine ve bir avuç yandaş hastaneye mahkûm etmeye hakkınız yok. Ve Mehmet Akif Ersoy'un okuduğu okulu, ilk tarım okulunu kendi yandaş bir vakıf üniversitesine peşkeş çektiniz. Onun arkasından, 1.000 dönüm alanı da Marmara Üniversitesinden aldınız TOKİ'ye AVM ve rezidans yapmak üzere verdiniz ve o öğrencilerin okuyacağı okulları da elinden alıp yine şehir dışına atmaya çalışıyorsunuz; yine Hasdal'a, yine Silivri'ye atmaya çalışıyorsunuz. Silivri'ye yeni bir üniversite yapacaksanız, gelin biz beraber olalım, yepyeni bir üniversite yapalım ama bu kadar köklü, bu kadar uluslararası alanda bizim yüz akımız olan, akreditasyonu olan üniversiteleri bölmeyin, bölmeyin, bölmeyin!

Saygıyla selamlıyorum Genel Kurulu. (CHP sıralarından alkışlar)