Konu:Türk sporu ve sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:94
Tarih:02/05/2018


Türk sporu ve sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bizi televizyonları başında izleyen büyük Türk milletini de ayrıca bir kez daha selamlıyorum.

21 Aralık 2017 tarihinde burada yapmış olduğum bir konuşmamda, futbol terörünün geldiğini ve önlem almazsak çok kötü olaylarla karşılaşacağımızı söylemiştim; Türk futbolunun ve sporunun ciddi problemleri olduğunu, ciddi sorunları olduğunu anlatmıştım.

Tabii, Milliyetçi Hareket Partisinin bir özelliği var; önceden görüyoruz, öngörüyoruz ve uyarılarımızı yapıyoruz ama bazen de herhâlde çok ciddiye mi alınmıyoruz veya şu andaki konjonktür mü böyle, bilmiyorum olaylara bir türlü müdahale edilemiyor.

Şimdi, en son Fenerbahçe-Beşiktaş maçı oynandı, hepimiz de izledik. iki güzide kulübümüzün oynamış olduğu bu kupa maçının yarı finalinde yaşanan olaylar Türk futbolunun ne hâlde olduğunu bir kez daha gözümüzün önüne sermiştir.

Öncelikle şunu söylemek isterim: Tabii, hiçbirimizin kabul etmediği gibi benim de bu yaşanan olayları kabul etmem mümkün değildir. Bunun ne makul bir tarafı vardır ne de hoş karşılanacak bir tarafı vardır.

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Hangisi haklı kaptan, hangi kulüp?

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Ülkemizin güzide iki takımının arasında bile böyle olaylar olurken Futbol Federasyonu her zamanki gibi açıklamalar yapacak. Ne diyecek? "Futbolun marka değerini çok artırdık, çok iyi durumdayız. Rekor yayın ihalesi yaptık." Bunun gibi saçma sapan birçok laf. Şimdi, bugün yarın duyarsınız, "Holiganlarla mücadele edip Sporda Şiddeti Önleme Yasası'nın işletilmesinde kararlı olacağız." diyecekler. Gene aynı laflar, gene aynı laflar ve olay örtbas edilecek.

Gerçek manada önlem alınması için illa olayların mı olması lazım, Allah korusun? O gün, Fenerbahçe-Beşiktaş maçında bir 50-100 kişi sahaya atlasaydı belki de 5-10 bin kişi sahaya atlayacaktı ve o gün orada çok kötü olaylar olacaktı. Geçmişte yaşadığımız Heysel faciamız var, biliyorsunuz, Belçika'da. Bu, Hillsborough trajedisi var, 95 ölü var Liverpool seyircisinden. Kayseri-Sivas olayları var, 43 ölü. İlla böyle olayların mı olması gerekiyor bizim önlem almamız için?

Tabii, aslında...

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Şenol Güneş'in başı yarıldı Kaptan.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Tanju Bey, ne dediniz?

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Şenol Güneş'in başı yarıldı.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - İşte bütün olayları zaten kınıyoruz yani bunların kabul edilir tarafı olmadığını söylüyorum.

Aslında bunları önlemek için bizim 2011 senesinde çıkardığımız, Mecliste, burada 14 Nisan 2011'de çıkarılan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun var. Aslında altyapımızda var fakat mesele iyi kanun yapmak değil ki, mesele kanunu doğru uygulamak. Peki, doğruyu kim uygulayacak?

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Biz.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Ehil insanlar uygulayacak. O makamlarda... Buradan kanun çıkmış, kim uygulayacak? Futbol Federasyonu, öyle mi Mahmut Bey?

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Orada ehil insan yok ki, liyakate göre insan atanmamış ki.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Ehil insan olmadığı için de bunlar uygulanmıyor. Peki, bu ne kadar daha devam edecek böyle?

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Devam edemez.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Bir de futbol seyircisi anarşist değildir, terörist değildir.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Kesinlikle.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Allah korusun, olaylar başlasa ne yapacağız, ateş mi edeceğiz o seyirciye biz? Edemeyiz de. O gün o statta eğer sahaya birkaç bin kişi atlasaydı, olaylar olsaydı, Türkiye genelinde kahvehanelerde, birahanelerde, kalabalık maç seyredilen yerlerde olaylar başlasaydı kim durduracaktı bunu? Peki, bu, kolay provoke edilecek bir olay mı? Çok kolay provoke edilebilecek bir olay. O zaman, buradan bir kez daha uyarıyorum, bir daha uyarmayacağım Futbol Federasyonunu, diyorum ki: Önleminizi alın.

Bu arada, tabii, Sayın Bakanımız -Spor Bakanımız burada yok ama- daha önce bizim bu BESYO'cularla ilgili, beden eğitimi yüksekokulundaki öğrencilerimizle ilgili 3 bin atama yapılacağını söyledi bize. Daha sonra açıklama yaptı, daha sonra ben de kendisiyle konuştuğumda şöyle söyledi: "Düzenlemeleri yapıyoruz, çok kısa sürede uygulamayı yapacağız." Benim ricam şu: Seçim geliyor diye bu işi durdurmayalım ve acilen bu 3 bin atamayı yapalım.

Bunun dışında, 3. Lig oyuncularının askerlik problemi var. Sayın Spor Bakanımız bunu Savunma Bakanımıza gönderdiğini söyledi. Sayın Savunma Bakanı, bunu da seçimden önce çıkaralım çünkü bu çocuklar lig bitince sokağa çıkamıyorlar, kaçak kimliklerle, geziyorlar. Bunlara bunu reva görmeyelim.

Bunun dışında, son olarak da Avrupa Güreş Şampiyonası'nda finalde Rus rakibini yenen, bizim kardeşimiz Rıza Kayaalp'i -8'inci kez dünya şampiyonu oluyor- kutluyorum. Ayrıca, Brezilya'nın Sao Paulo kentinde Açık Su Yüzme Dünya Şampiyonası'nda sırtüstü yüzmede dünya şampiyonu olan Sümeyye Boyacı kardeşimizi de tebrik ediyorum.

Tanju Bey, o olayların hiçbirini tasvip etmiyoruz. Zaten bu yaptığım konuşmada bir kez daha böyle bir hatırlatayım dedim çünkü bu olaylar başladığı zaman bütün diğer olayları gölgede bırakabilir, bunun da önünü kesemeyiz. Onun için şu Futbol Federasyonunu bir kez daha uyarıyorum ben, herkesi uyarıyorum.

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Ama kaptan, verilen kararı vicdanınızda sorguladınız mı? Bu maç tekrar edilir mi?

BAŞKAN - Karşılıklı konuşmayalım lütfen.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Deveye sormuşlar "Boynun neden eğri?" diye "Nerem düz ki?" demiş.

BAŞKAN - Sayın Sancaklı, süreniz bitti.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar)