Konu:57'nci Alaya İlişkin Gündem Dışı Konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:88
Tarih:19/04/2018


57'nci Alaya ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AYHAN GİDER (Çanakkale) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Çanakkale savaşlarının, Çanakkale Zaferi'nin bir başka cephesi 57'nci Alay'ın anılacağı günlere yaklaştık.

Konuşmama başlamadan önce, Çanakkale cephesinde şehit olan tüm askerlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anmak istiyorum.

57'nci Alay, tüm personeli şehit olmuş bir alay; 3.480 er ve 49 subay. Burası Mekke'den, Halep'ten, Şam'dan, bütün coğrafyadan askerlerin bulunduğu bir birlik. Bu birliği aslında en iyi ifade eden Çanakkale'nin komutanı, Çanakkale savaşlarının büyük kahramanı Mustafa Kemal Atatürk. Diyor ki: "Biz kişisel kahramanlıklarla uğraşmıyoruz. Yalnız size Bomba Sırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim: Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8-10 metre yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulmamacasına düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerine geliyor fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Okuma bilenler Kur'an-ı Kerim okuyor, bilmeyenler kelimeişehadet çekerek yürüyorlar, cennete gitmeye hazırlanıyorlar. İşte, bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur."

Bu olayı Mustafa Kemal Atatürk'ten daha güzel özetleyebilecek bir cümle, bir kitap olması mümkün değil çünkü kendi içerisinde yaşıyor, tespitini yapıyor ve bu milletin içinden çıkmış bir kahraman, bir lider.

Bu tablonun bir benzerini biz yeni yaşadık, yeni gördük. Çünkü Türkiye'de düşmanın adı değişiyor, harflerin sıralaması değişiyor; PKK oluyor, PYD oluyor, YPG oluyor, FETÖ oluyor, son günlerde bir SDG çıktı. Harflerin sırası önemli değil, alfabe de önemli değil ama düşman tek, saldırdığı da tek; saldırdığı Türk milleti ve Türk milletinin bayraktarlığını yaptığı İslam camiası. Bu anlamda bu tabloyu biz 15 Temmuzda da gördük. Ne yazık ki kendisine ateş eden, kendisinin besleyip büyüttüğü askerlerdi, kendisinin silah teslim ettiği ordunun mensuplarıydı. Görüyordu ki o kahramanlar, önündeki kişiye asker ateş ediyor, tank eziyor, tüfekle ateş ediyor ve ölüyor. Fakat bir an bile tereddüt etmiyordu ki kendisinden öncekinin yürüdüğü yere yürüsün. Bugün gururla görüyoruz, gururla müşahede ediyoruz ki bu milletin önünde kendisine önderlik edebileceği bir lideri varsa -bugün bunun adı Recep Tayyip Erdoğan'dır, dün Atatürk'tü, ondan önce Fatih Sultan Mehmet'ti, ondan önce Alparslan'dı- bu millet ölümden hiç korkmadı, Türk milleti İslam'ın bayraktarlığını da sonuna kadar yaptı ve bundan sonra da yapacaktır.

Ben sadece 57'nci Alay şehitlerimizi değil, bugüne kadar şehit düşen tüm asker ve sivillerimizi rahmetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ ve CHP sıralarından alkışlar)