Konu:Bir Turizm Kenti Olarak Kocaeli İline İlişkin Gündem Dışı Konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:79
Tarih:29/03/2018


Bir turizm kenti olarak Kocaeli iline ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAMİ ÇAKIR (Kocaeli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; turizmde de iddialı bir kent olarak gördüğüm Kocaeli'yle ilgili düşüncelerimi ifade etmek üzere gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle Genel Kurulu ve milletimizi saygıyla selamlıyorum.

"Kocaeli" ismi anında size sanayi sektörünü, üretimi ve katma değeri hatırlatacaktır. O alana girmeden, Kocaeli'nin bir başka yüzünü, bir başka yanını, doğasını, insanının gönül genişliğini, gölünü, körfezini, tarihten bugüne taşıdıklarının bir kısmını ifade edeceğim. Elbette, emeğe saygı anlamında, ilimizin ve ülkenin kalkınmasına alın teriyle omuz veren işçilerimize teşekkür ediyorum. Emeğin hakkını ve karşılığını alın teri kurumadan ödemenin önemini kavramış ve bu katkıya destek veren işverenlere de başarılar diliyorum.

Her biri farklı güzellikleriyle dikkat çeken 12 ilçenin olduğu ve yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı bir il Kocaeli. Kocaeli tarih öncesi ve Nicomedia Dönemi, Roma, Bizans Dönemi, Selçuklu Dönemi, Osmanlı Dönemi, Cumhuriyet Dönemi'yle geniş bir geçmişe dayanan bir hazine şehirdir.

İzmit Saat Kulesi, tarihî Tren İstasyonu, Hızır Reis Denizaltı Müze Gemisi, Gayret Müze Gemisi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Yarhisar Müze Gemisi, Elektronik Kent Müzesi, Kaiser II. Wilhelm Köşkü, Osman Hamdi Bey Müzesi, Mevlevi Evi, müzelerimizden bir kısmıdır.

Görülmeye değer doğal güzellikleri arasında Sekapark, Barbaros Hayrettin Paşa Parkı, Başiskele Parkı, Yürüyüş Yolu, Doğu Kışla Parkı, Gölkay Parkı, Kandıra Namazgâh Deresi, İzmit Körfezi, Gebze Gaziler Dağı, Yuvacık Alabalık Tesisleri, Maşukiye Alabalık Vadisi, Sapanca Gölü, Çınarlıdere, Tavşancıl Köyü Yazlık Ilıcası, Sarısu zikredilebilir.

Derince Harikalar Sahili, Yarımca Sahili, Tütünçiftlik Sahili, Kirazlıyalı Sahili, Ulaşlı Sahili, Karamürsel Sahili, Altınkemer Plajı, Paşa Suyu, Soğuksu Mesire Alanı, Çayırova Rekreasyon Alanı, Cebeci Sahili, Kerpe Sahili, Kefken Sahili, denizin ve körfezin derinliklerini size getirdiğini görebileceğiniz mekânlardır.

Kent Ormanı, Kartepe, Darıca Kuş Cenneti, Ballıkayalar Vadisi, Beşkayalar Tabiat Parkı, Bağırganlı köyü, Başdeğirmen Mesire Alanı, Eğreltidüzü Mesire Alanı, yeşilin sizi kucakladığı dost alanlardan sadece bir kısmı.

Kış kayağı, su kayağı, yamaç paraşütü imkânı bulabileceğiniz mekânlar yanında, antik çağa ait sur duvarlar içinde Şehitler Korusu'nda geçmiş ile bugün arasında zihnî bir köprü kurabilirsiniz.

Yahya Kaptan Anıt Mezarı, Kösem Valide Sultan Köprüsü, Türk Kahvesi (Lalezar), Üçtepeler köyünde tümülüsler, Süleyman Paşa Hamamı, Saatçi Ali Efendi Konağı, hâlen imamın hutbeye kılıçla çıktığı tarihî Orhan Camisi, Mehmet Bey Fevziye Camisi, Mimar Sinan Köprüsü, Sultan Baba Türbesi, Sırrı Paşa Konağı, Redif Dairesi, Portakal Hafız Mescidi ve Konağı, Pertev Mehmet Paşa Külliyesi, Pembe Köşk, Macar Kralı Thököly İmre'nin mezarı, Kutluca Köprüsü, Kasr-ı Hümayun, Karamürsel Bey Anıt Mezarı, İzmit Gazi Lisesi, Hannibal Mezarı, Gültepe Nekropolü, Eski Vali Konağı, Demirciler Konağı, Canfeda Hatun Çeşmesi, Büyük Su Kemeri, Akçakoca Bey Anıt Mezarı...

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Say, say! Ben de sizin sattıklarınızı sayıyordum böyle sırayla.

SAMİ ÇAKIR (Devamla) - ...II. Abdülhamit Han Camisi, Gebze ve Kandıra'da Sultan Orhan Camisi, Kara Bali Bey Camisi, Kazıklı Kervansaray görmeye değer bir kısım tarihî eserlerimizdir.

Kandıra yoğurdu, pişmaniye ve saray helvası, Çenesuyu, Yuvacık suyu, Maşukiye armudu, İzmit simidi, İhsaniye elması, Eşme ayvası, Değirmendere fındığı, Yarımca kirazı tadını hatırlatmadan geçemeyeceğimiz ürünler arasındadır.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Hep "Maşukiye" diyorsun, arada Derbent'i de söyle.

SAMİ ÇAKIR (Devamla) - Karamürsel sepeti, Hereke halısı, Kandıra bezi hem hediye hem de hatıra olarak Kocaeli'yi unutturmayacaktır.

BÜLENT YENER BEKTAŞOĞLU (Giresun) - Hepsi Kocaeli'de mi?

SAMİ ÇAKIR (Devamla) - Bu güzellikleri gezip görüp hem yaz hem kış, hoş ortamlarda temaşa etmek, konaklamak üzere ilgilerinize sunarken Kocaeli'nin misafirperverliğinden memnun kalacaksınız diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ ve CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Çakır.