Konu:İstanbul Milletvekili Hasan Turan'ın CHP grup önerisi üzerinde AK PARTİ Grubu adına yaptığı konuşması sırasında şahsına ve Cumhuriyet Halk Partisine sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:76
Tarih:22/03/2018


İstanbul Milletvekili Hasan Turan'ın CHP grup önerisi üzerinde AK PARTİ Grubu adına yaptığı konuşması sırasında şahsına ve Cumhuriyet Halk Partisine sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Sayın konuşmacı önergemiz hakkında konuşurken tozpembe bir tablo çizdi, belli ki sarayın çıkardığı majestelerinin pembe gazetesini her gün okuyarak güne başlıyor. Tabii, majestelerinin gazetelerini okuyup anlatırken diğer yandan gazetecileri tehdit etmeyi de elden bırakmıyor, diyor ki: "Bakın, Amerika'da, İngiltere'de gazeteciler sokak ortalarında baygın bulunuyor, başınıza bunlar mı gelsin istiyorsunuz?" Sayın Konuşmacı, bunları zaten Türkiye'deki gazeteciler yaşıyor. Şu anda 165 gazeteci yazdığı "tweet", yaptığı yorum, attığı başlık yüzünden hâlâ cezaevinde. AKP iktidarı gazetecilerin üzerinde tam anlamıyla bir Demokles'in kılıcı oldu. Efendim, geçmişte gazeteler kapatılmış. Peki, geçmişte gazeteler kapatıldı diye sizin şimdi gazete kapatma hakkınız mı doğdu? Bunu bir söyleyin.

AKP'li yöneticiler hâkim yapılmıyormuş. Sadece benim tespit edebildiğim 116 hâkim ve savcı daha geçen gün atandı. Milletvekili adaylarınız, belediye başkanı adaylarınız şu anda koltuklarına oturdular. Neyle? Kırk saniyelik bir mülakatla. Kim yaptı bu kırk saniyelik mülakatı? Basri Bağcı, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı. Beyefendiyi ödüllendirmek için AİHM'e göndermek istediniz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi "Basri Bağcı'nın hukuki birikimi yetersizdir." dedi ve mülakata bile çağırmadı. Ne yaptınız onun için? Hemen bir ödüllendirme mekanizmasını devreye soktunuz, dediniz ki: "Kırk saniyede yüzlerce AKP'liyi hâkim yaptınız, o hâlde ödülün Yargıtay üyeliğidir." İşte sizin anlayışınız budur.

Tek parti döneminde olup bitenleri anlatıp sanki Türkiye'de şu an her şey güllük gülistanlıkmış gibi bir tablo çizmeyin, aslında konuştukça batıyorsunuz.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)