Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:74
Tarih:20/03/2018


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA ORHAN KARASAYAR (Hatay) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde konuşlanan terör örgütü unsurlarının gerek dost ve kardeş bölge halkının gerek sınırlarımıza yakın yaşayan halkımızın can ve mal güvenliğine yönelttiği tehlike, son dönemde artan taciz atışları ve saldırıyla ileri düzeye taşınmıştır. Bu nedenle ülkemiz 20 Ocak 2018 tarihinde hem PKK ve uzantıları PYD, YPG, KCK hem de DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hâle getirmek, ayrıca dost ve kardeş bölge halkını zulümden kurtarmak için Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekâtı'nı başlatmıştır. Türkiye'nin, sınırında herhangi bir terör unsurunun mevcudiyetine müsamaha göstermesi mümkün değildir. Bu terör örgütlerinin varlığı ulusal güvenliğimiz ve sınırlarımızın güvenliğini tehdit eder hâle gelmiştir. PKK, PYD, DEAŞ, bunların hepsi eli kanlı terör örgütüdür. Biz, terör örgütleriyle amansız mücadele eden bir ülkeyiz. Terörle mücadelemiz sadece ülkemiz için değil, aynı zamanda Suriye, bölgemiz ve dünya barışı içindir. Allah, Mehmetçik'imizin, kahramanlarımızın yâr ve yardımcısı olsun.

Türkiye sivillere zarar vermeden, yerleşim yerlerini yakıp yıkmadan ve bölgede tahribata yol açmadan bir askerî harekâtı başarıyla yürütmüştür. Bundan dolayı Türkiye'yi takdir etmesi gerekenlerin hâlâ yalan ve yanlış bilgilerle algı oluşturmaya çalışmaları Türkiye düşmanlığıdır. Türkiye, kınayıcının kınamasına bakmadan, kimseden de takdir beklemeden doğru olanı yapmaya ve bildiği doğru yolda ilerlemeye devam edecektir.

18 Mart günü Afrin şehir merkezi teröristlerden temizlenmiştir. Bölge halkının en kısa sürede evlerine kavuşmaları için gereken her türlü adım atılacaktır. Afrin şehir merkezinde mayın ve patlayıcı maddelerin tespiti için çalışmalar devam etmektedir. Harekât, terör unsurları bu bölgeden temizlenene dek sürecektir.

Türkiye'nin bu çabası Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve birliğinin korunmasına da katkı yapacaktır. Türkiye, Suriye'de halkın iradesini yansıtacak, ülkede gerçek bir siyasi değişimi başlatacak ve ülkeye barış, istikrar ve güvenliği getirecek bir geçiş sürecinin hayata geçirilmesi yolunda gayretle verdiği desteği sürdürecektir.

Hatay ilimiz olarak şu anda bölgemizde 500 bin Suriyeli misafir barındırıyoruz. Hatay halkımız altı buçuk yıldır bu atmosfer içerisinde yaşayan bir halk. Zeytin Dalı Harekâtı, Afrin Operasyonu bütün bölge halkı tarafından çok olumlu karşılandı. Bunun, sınırlarımızı korumak, güvenliğimizi muhafaza etmek, terörü bölgeden silip atmak için yapıldığını halkımız çok iyi biliyor. Hatay zamanında Fransız işgali görmüş, Kurtuluş Savaşı geçirmiş olarak ve oralardan da yüzünün akıyla çıkmış bölge olarak bugün aynı ruhu yaşatıyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayın lütfen siz de.

ORHAN KARASAYAR (Devamla) - Bizim enerjimiz bir kez daha arttı. Onlar bize diyorlar ki "Allah sizleri başımızdan eksik etmesin." ama biz karşılığında "Allah bu milleti başımızdan eksik etmesin." diyoruz. Böyle bir milletle yola gitmek kolay. Bunu biz 15 Temmuzda da yaşadık, şimdi Afrin Operasyonu sırasında da yaşıyoruz. Zaten tüm sizlerin de, dünyanın da gördüğü gibi Afrin'deki komşularımız Türk askerlerini görünce ne yapacaklarını şaşırıyorlar, "Siz bugüne kadar nerede kaldınız." diyorlar. Çünkü bizim Mehmetçik'imiz bugüne kadar, tarihte de gittiği yerlere insanlığı götürdü, adaleti götürdü ve kendine kurşun sıkan yaralı hainlere bile kucak açıp insanlığından en ufak bir ödün vermedi. İnşallah bu süreçte de bölgemizde yapmış olduğumuz Zeytin Dalı Operasyonu neticesinde sonsuza dek ülkemizin içerdeki ve dışardaki teröristlerden tamamı temizlenerek...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ORHAN KARASAYAR (Devamla) -...o bölgede bu terör örgütlerinin arkasındaki emperyalist güçlerin hayallerini de yok edeceğiz, yıkacağız diyorum.

Tekrar yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)