Konu:Büyük Birlik Partisi Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Vefatının 9'uncu Yıl Dönümüne, Eski Bakan Hasan Celal Güzel'e Allah'tan Rahmet Dilediğine, Üç Ayları Tebrik Ettiğine Ve 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü Yıl Dönümüne İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:74
Tarih:20/03/2018


Büyük Birlik Partisi eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 9'uncu yıl dönümüne, eski bakan Hasan Celal Güzel'e Allah'tan rahmet dilediğine, üç ayları tebrik ettiğine ve 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümüne ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Büyük Birlik Partisi merhum Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölüm yıl dönümü münasebetiyle bizler de Başkanlık Divanı olarak kendisini bir kez daha rahmetle, şükranla, minnetle anıyoruz; değerli bir devlet adamıdır, siyaset adamıdır.

Yine, aynı şekilde, dün itibarıyla hayata gözlerini kapayan, vefat eden, darbelere ve haksızlıklara karşı çıkan, her daim milletinin yanında saf tutan yine çok değerli siyaset ve devlet adamı Hasan Celal Güzel'i bugün itibarıyla da defnetmiş bulunuyoruz; Rabb'im mekânını cennet eylesin. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum, tüm ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Sayın milletvekilleri, dün itibarıyla da yine, on bir ayın sultanı olan ramazanın da müjdecisi konumunda olan mübarek üç aylara girmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla Rabb'im bu ayların hürmetine hepimize inşallah iyi birer kul olarak görevlerimizi ifa etmeyi nasip eder, hayırlı işler yapmamıza vesile olur diye temenni ediyorum ve üç aylarınızı da tebrik ediyorum.

İki gün önce 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü idi. Aziz milletimiz canından evla bildiği mübarek vatan toprağını gerektiğinde nasıl müdafaa edeceğini ve kanının son damlasına kadar terk etmeyeceğini 18 Mart 1915'te "Çanakkale geçilmez!" diyerek tüm cihana haykırmıştır. Anadolu'nun, evladıfatihanın, şarkın, garbın, hasılı vatanın her bir karış toprağından gelerek son kale Çanakkale'de yedi düvele karşı omuz omuza, yiğitçe çarpışmış, sahip olduğu iman, kararlılık ve azimle kahramanca göğsünü siper eden ecdadımız milletin dualarında yerini almakta. Gönüllerimize nakşettiğimiz isimleriyle her biri "Mehmet" olarak yaşamaktadır.

Yine onların torunları, aynı ruh ve kararlılıkla bugün de milletine, bayrağına, vatanına ve devletine sahip çıkmak için içeride ve dışarıda, Cerablus'ta, Afrin'de, pek çok yerde büyük bir mücadele, kahramanca bir mücadele sergilemektedir.

Kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına erişen aziz şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Gazilerimize ve yakınlarına en içten duygularımla sağlık ve esenlikler diliyorum.