Konu:Büyükşehir Belediyesi Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı
Yasama Yılı:3
Birleşim:21
Tarih:11/11/2012


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

RECEP GÜRKAN (Edirne) - Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle dün Siirt Pervari'de bir helikopter kazasıyla şehit olan 17 Mehmetçik'imize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize de başsağlığı diliyorum.

Dün, tabii dün oldu 11 Kasım, gerek Cumhuriyet Halk Partisi Grubu gerek Milliyetçi Hareket Partisi Grubu ısrarla şunu söyledik, dedik ki: "Bugün ara verelim, nasılsa yerel seçimler de erkene alınmıyor, bu kanunun acelesi yok. Gidelim, şehitlerimizin ailelerini ziyaret edelim, cenazelerine katılalım. Pazartesi akşam veya salı bu kanunun görüşmelerine devam edelim." Bunu çok ısrarla söyledik ama iktidar partisi buna gerek olmadığını ifade etti. Tabii bizim sonradan aklımıza geldi, biz bunu söylerken safiyane bir biçimde söylemiştik, unuttuk ki birkaç Mehmet için Meclisi açmayanlar 17 Mehmet için de Meclisi tabii ki kapatmayacaktı.

Bugün yine Diyarbakır'da 17 şehidimizin cenazelerinde, cenaze törenlerinde hepimizin vergileriyle -CHP'lisinin, MHP'lisinin, AKP'lisinin, BDP'lisinin-  siyasete oy veren, vermeyen herkesin vergileriyle kurulmuş ve yaşamakta olan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Diyarbakır'daki törende Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu ısrarla yok saydı. Tabii, bu şimdi oradaki birkaç görevlinin üzerine yıkılacak, "Birkaç görevli işte unuttu." denilecek, "Spiker unuttu." denilecek, "Kameraman çekmedi." denilecek.

Şunu herkesin kendi vicdanına sormasını bekliyorum: Aynı şey Sayın Başbakan için yapılsaydı -ki tasvip etmeyiz- acaba bugün akşamüzeri TRT Genel Müdürü görevden alınmış olur muydu, olmaz mıydı? Bunu gerçekten merak ediyoruz. Eğer bir ülkede ana muhalefet liderini, vatandaşın vergisiyle kurulan ve yaşatılan bir televizyon yok sayıyorsa ve bunu, oradaki bir iki görevlinin ihmaline bağlıyorsa bu ileri demokrasi midir? Bunu, hükûmet edenler, bu ülkeyi yönetenler kendi vicdanlarında cevaplasınlar.

Değerli milletvekilleri, benim seçim bölgem Edirne'de de, bu kanunla, 8 tane belde belediyemiz nüfusu 2 binin altına düştüğü için kapatılıyor. Bunların içerisinde biz 3 tanesinde referandum yaptık. Bu 3 referandumda örneğin Uzunköprü Kurtbey beldemizde 995 vatandaşımız oy kullandı, bunlardan 3 tanesi "Belde belediyemiz kapatılsın." dedi, 991'i "Hayır." dedi.  Çamlıca beldemizde 874 vatandaşımız oy kullandı, 21'i "Evet, kapatılsın.", 853'ü "Hayır, kapatılmasın." dedi.

ÖMER FARUK ÖZ (Malatya) - Tiyatro mu yapıyorsunuz?

RECEP GÜRKAN (Devamla) - Yani tiyatroyu siz bilirsiniz, nasıl olduğunu bilirsiniz siz! Gelin, beraber oynatalım size tiyatroyu!

Keşan Mecidiye beldemizde 719 vatandaşımız oy kullandı, 43 tanesi "Evet, kapatılsın." dedi, 674 tanesi "Hayır, kapatılmasın." dedi.

Bunu, siz, 2008'de de yaptınız, 2008'de Anayasa Mahkemesinden döndü, şimdi, yine dönecek.

Bu beldelerden Mecidiye ve Çamlıca beldeleri aynı zamanda turizm geliştirme bölgesinde ve bu kanunda turizm geliştirme bölgesi içinde kalan beldelerle ilgili hiçbir düzenlemeniz yok.

Bir şey daha yapıyorsunuz: Geçen gece Sayın İçişleri Bakanının önergesiyle Yenimahalle'nin bazı mahalleleri bölündü, Yenimahalle Belediyesinin. Bugün Yenimahalle Belediye Başkanı açıklama yaptı, ne tesadüf ki, Çankaya ve Etimesgut'a bağlanan mahallelerde, 2009 seçimlerinde, 44.753'ü Cumhuriyet Halk Partisine 10.287'si de AKP'ye oy vermiş, 2009 seçimlerinde. 2009 seçimlerinde, Yenimahalle'de Cumhuriyet Halk Partisi 150.571 oy almış, AKP 134.435 oy almış, yani arada 16 bin fark var. Bu bölünmeden sonra, bugün seçim yapsak CHP 104 bin, AKP 24 bin. Bunun aynısını Yunanistan Hükûmeti Batı Trakya'da Türklerin kazandığı belediyelerde yapıyor. Türkler hangi belediyeyi kazanırsa bir sonraki seçimde Yunan Hükûmeti, Türkler başka belediyeleri kazanmasın diye o belediyelerin seçim çevrelerini değiştiriyorlar. Bunu dikkatinize sunuyorum.

Hepinize saygılar sunuyorum.(CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.