Konu:Tbmm Başkan Vekili Yaşar Tüzün'e Annesinin Vefatı, Gümüşhane Milletvekili Osman Akgül'e Babasının Vefatı Nedeniyle Başsağlığı Dileğinde Bulunduğuna, 27 Şubat Necmettin Erbakan'ın Vefatının 7'nci Ve 26 Şubat Hocalı Katliamının 26'ncı Yıl Dönümlerine İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:64
Tarih:27/02/2018


TBMM Başkan Vekili Yaşar Tüzün'e annesinin vefatı, Gümüşhane Milletvekili Osman Akgül'e babasının vefatı nedeniyle başsağlığı dileğinde bulunduğuna, 27 Şubat Necmettin Erbakan'ın vefatının 7'nci ve 26 Şubat Hocalı katliamının 26'ncı yıl dönümlerine ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, bugün bu nöbeti Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Yaşar Tüzün tutacaktı, kendisi bu hafta nöbetçiydi ama nöbete çıkmadan az evvel annesinin, Saadet validemizin vefat haberini aldık hep birlikte, dolayısıyla onun yerine ben çıktım. Bu vesileyle, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Bilecik Milletvekilimiz ve aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekilimiz Sayın Yaşar Tüzün'e, ailesine, yakınlarına, Cumhuriyet Halk Partisi Grubuna ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz; Saadet validemize de Allah'tan rahmet diliyoruz, Rabb'im mekânını cennet eylesin.

Yine, aynı şekilde, bu pazar günü Gümüşhane Milletvekilimiz Osman Akgül'ün de babaları vefat etmişti. Yine Osman Bey'e de başsağlığı diliyoruz; değerli babasına da Allah'tan rahmet diliyoruz, mekânı cennet olsun.

Sayın milletvekilleri, bugün Profesör Doktor Sayın Necmettin Erbakan'ın vefatının 7'nci seneidevriyesi, buradan rahmetle anıyoruz. Kendisini milletine hizmet için adamış büyük bir devlet, siyaset ve bilim adamı olan rahmetli Erbakan her zaman gönüllerde müstesna bir yere sahip olacaktır. Mücadelesi, azmi ve duruşuyla her zaman örnek bir insan ve örnek bir devlet adamı olan Sayın Necmettin Erbakan'ı da bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Yine, bir millet iki devlet olduğumuz kardeş Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde 26 Şubat 1992'de Hocalı şehrinde gerçekleştirilen katliamın acısını da yirmi altı yıldır sinemizde yaşıyoruz. Kadın, çocuk, yaşlı demeden 613 sivil Azerbaycan vatandaşının katledildiği bu acı hadise dünya tarihinde görülmemiş bir vahşettir. Her zaman ve her yerde kardeşimiz Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu tüm dünyaya buradan bir kez daha duyurmak isterim. Acıları acımız, sevinçleri sevincimiz olan Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir ve beraber olmaya devam edeceğiz. Hocalı katliamını unutmayacağımızın ve unutturmayacağımızın buradan her vesileyle haykırmaya devam edeceğimizin de bilinmesini istiyor, kardeşlerimizi yine muhabbetle selamlıyoruz.