Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:62
Tarih:21/02/2018


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MHP GRUBU ADINA RUHİ ERSOY (Osmaniye) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; söz konusu öneriye cevabımız öncelikle şudur: Israrla ve üzerinde durarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin Suriye'de bir savaşta olmadığının, bir terörle ve terörist mücadelesinde olduğunun altını çizmektir. Burada bir algı yanılması ve algı yönetimiyle birlikte "Türkiye'nin sınır ötesinde, başka bir ülkenin sınırlarında ne işi var?" sorusunu sorarak bu meselede toplumda farklı soru işaretlerine gayret edenlerin temel zihniyeti... Basra Körfezi'nden Akdeniz'e kadar uzanan, sözüm ona terör koridorundan yapılanan ve Türkiye'yi tehdit eden unsurun orada âdeta rahmine girilmiş, bataklığa âdeta ve âdeta çok ciddi anlamda müdahaleler edilerek Türkiye'ye, Türkiye'yi tehdit eden unsurlara karşı ciddi anlamda bir mücadele verilmiştir.

Değerli milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyeti devleti daha önce terörle mücadeleyi sınırı içerisinde veriyordu ve 90'lı yıllardan bu tarafa Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu terörle mücadelesinde rahmetli Başbuğ'umuz Alparslan Türkeş "Bataklık kurutulmadan sivrisineklerle uğraşılmasın." diyordu. Bugün ortaya konulan millî devlet politikasıyla, Milliyetçi Hareket Partisinin de destekleriyle beraber âdeta Afrin'de terörün döl yatağı olarak kabul edilen yerler yerle bir edilerek terörist faaliyetler yok edilmektedir. Beraberinde de insana insanca bir yaşamın Mehmetçik'in eliyle bölgeye gittiği görülmektedir. Suriye sınırlarında, mevcut rejim dâhil, El Bab bölgesinden daha iddialı insanca bir yaşam tesis edilen ikinci bir yer varsa buyursunlar, sorsunlar Türk askerinin ve Türkiye'nin orada ne işi var diye, biz de onun hesabını verelim. Zeytin Dalı'yla oraya giden Türk askeri insana insanca bir yaşam için ve PYD'nin tehdidi ve ölüm tuzaklarıyla karşı karşıya kalan bölgedeki masum halkı korumak için gidiyor. Orada insani yardım ile kendi ülke güvenliğini birlikte gördüğü için gidiyor. Bütün bu mücadelelere de büyük Türk milleti büyük bir coşku ve heyecanla destek verip seferberlik ruhuyla âdeta bunun heyecanını hissediyor.

Millî akıl ve stratejiyle bölgede bulunan Mehmetçik oradan bize mektup yazıyor, mesaj yazıyor. Ne diyor biliyor musunuz? Bize gelen bir mesajı sizlere okumak istiyorum: "Bugün yaşadıklarımız, ülkemizin içeride ve dışarıda karşılaştığı kimi sorun ve olaylar, sıradan, alelade gelişmeler değildir. Türk milletinin kendi ayakları üzerinde durma gayretinin görüldüğü ve sorunlar yumağıyla tekrar çevrelenmek istendiği için açıkça Türkiye karıştırılmaya çalışılıyor. Aziz Türk milleti yaşanan süreci görmekte. Biz de Türk milletinin iradesini arkamıza alarak buradayız. Biz sonuna kadar burada mücadelemizi vereceğiz, yeter ki siz masada kaybetmeyin." diyor. Bunu diyen bir Mehmetçik.

Şahsıma gönderilen bu mektubu Genel Kurula ve büyük Türk milletine armağan ediyorum.

Saygılarımla. (MHP ve AK PARTİ sıralarından alkışlar)