Konu:Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun sataşma nedeniyle yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:3
Birleşim:48
Tarih:11/01/2018


Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun sataşma nedeniyle yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Sayın Başkanım, çok teşekkür ediyorum.

Burada 2 Bursa milletvekili olarak iyi bir şey olsun diye tartışıyoruz, öncelikle onu ifade etmek istiyorum, öyle olduğu kanaatini de taşıyorum.

Şimdi, biraz evvel burada da anlattım, şöyle düşünmemiz lazım, empati yapmamız lazım: Yalova'da 158 ağaç ki o ağaçların içerisinde Mustafa Kemal Atatürk'ün "Buraya ağaç dikin." dediği, miras bıraktığı söylenir, o ağaçlar kesilirken hiçbir şey söylemeyenlerin istismar ettiğini söylüyorum.

KAZIM ARSLAN (Denizli) - Söyledik, söyledik.

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Haksızsam "haksız" diyebilirsiniz ama değilim.

MURAT EMİR (Ankara) - Haksızsın.

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Çünkü oradaki belediye başkanı "30 santimetrelik çevreye sahip ağaçları oradan kökünden alıp başka yere götürecek teçhizatımız, ekipmanımız yok." dedi. Bu da doğru değildi mesela, var.

Öbür taraftan, bakınız, siyaset yapıyoruz. Şimdi, 2015 yılında ciddi bir yangın geçirdi Mudanya'nın o sırtları. Yani ciğerlerimiz yandı diye bir laf vardır ya, orada yerini buldu ama tam o atmosferin içerisinde, onu takip eden birkaç gün içerisinde medya mensuplarının önünde algı yapmaya çalışarak "Burada rant var, burası işte bunun için kesildi." diyerek siyaset olmaz; bu, siyaset değil. Şimdi oraya 270 bin ağaç dikmişiz. Doğru. Onun için ben de diyorum ki, eğer istismar etmediyseniz, vatandaşlarımıza, Bursalılara dönüp diyeceksiniz ki: "Ben yanlış yaptım. Sizlerin huzurunda sizler adına iktidara teşekkür ediyorum, 270 bin ağaç diktiniz." Ama Engin Altay'ın dediği gibi, ne kadar iyi şey yapsak da teşekkür etmeyeceklerini biliyoruz.

Teşekkür ederim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)