Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:47
Tarih:10/01/2018


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

CHP GRUBU ADINA BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Sayın Başkan, bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Ancak, ne yazık ki çalışan ve çalışamayan gazeteciler için durum pek de parlak değil.

Dün AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan "Biz gazetecilere özgürlük getirdik, onların özgürlüğü için mücadele ettik." dedi. Oysaki durum tam tersi, AKP gazetecilere özgürlük getirmedi, aksine gazetecilerin özgürlüğünü gasbetti. Bunun en önemli örneklerinden biri de, gazetecilere açılan davaların en önemlilerinden biri de Sevgili Enis Berberoğlu'na yönelik komplodur, komplo davasıdır ve şu anda Enis Berberoğlu bir haberden dolayı cezaevinde haksız bir şekilde tutulmaktadır.

Ben her ay düzenlediğim ve her yıl sonu düzenlediğim Basın Özgürlüğü Raporu'nu da Enis Berberoğlu'na ithaf ettim. Ne var o raporda? O raporda AKP iktidarının basını nasıl özgürleştirdiğinin belgeleri var. Bakın, şöyle gösterelim: Sadece 2017 yılında 173 gazeteci gözaltına alındı, 66 gazeteci tutuklandı, 99 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 63 gazeteciye yetmiş altı yıl hapis cezası verildi, 49 gazeteciye dava açıldı, 28 gazeteci çeşitli alanlarda saldırıya maruz kaldı ve yine, 28 gazeteciye 250 bin TL'lik bir para cezası verildi. AKP'nin basın özgürlüğünden anladığı, işte bu tablodur.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) - Öyle değil, öyle değil.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - 2017 yılı kara bir tabloyla geçmiştir. Sadece bu mu gazetecilerin yaşadığı sorunlar? AKP'ye muhalif olan, AKP'yi eleştiren, gerçeğin peşinde koşan Sözcü gazetesi, BirGün gazetesi, Evrensel gazetesi ve Cumhuriyet gazetesi iktidarın tüm kurumlarının mali ambargolarıyla, ekonomik ambargolarıyla karşı karşıyadır. Bugün Türkiye'de, başta Cumhuriyet gazetesi çalışanları Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay olmak üzere 180'e yakın gazeteci yazdıklarından, çizdiklerinden, attıkları "tweet"lerden ve yaptıkları yorumlardan dolayı haksız ve hukuksuzca cezaevinde tutulmaktadır. AKP iktidarı gazetecilerin aldığı nefesi bile âdeta suç olarak görmektedir.

Buradan iktidar yetkililerine bir kez daha çağrı yapalım. Gazeteciliği suç olarak görmeyin. Gazeteciler toplum adına soru sorar, kamuoyu adına o sorulara cevap arar. Siz, gazetecileri baskı altına aldıkça aslında halkın haber alma hakkını da engellemiş oluyorsunuz.

2018 yılının mesleğinin onuru için mücadele eden tüm gazeteciler açısından özgürlükle ve demokrasiyle geçmesini diliyor, teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Yarkadaş.