Konu:2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:44
Tarih:21/12/2017


2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

Sayın Bakır'ın spora, sporculara ve spor kulüplerine destekle ilgili değerlendirmelerini not olarak aldık. Hükûmet olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız başta olmak üzere hem gençlere hem de spora özellikle de son yıllarda hem bütçeden daha fazla kaynak ayırdık hem de buradaki imkânları, başta altyapının geliştirilmesi olmak üzere artırdık. İnşallah, sizin söylediğiniz hususları da dikkate alarak bu konudaki çalışmaları daha da geliştireceğiz.

Sayın Öz, biliyorsunuz, tarımda zaman zaman talep ve arz arasında dengesizlikler meydana gelebiliyor. Bu da devrevi olarak fiyat hareketlerine neden oluyor. 2016 yılında Başbakan Yardımcımızın başkanlığında bir Gıda Komitesi kurduk. Merkez Bankası Başkanlığımız da bu Gıda Komitesinde gıda piyasasıyla ilgili teknik hazırlıkları yapıyor ve gelişmeleri takip ediyor. Bakanlar Kurulu, bakliyatla ilgili bir düzenleme yaptı. Burada, piyasadaki mevcut duruma göre arz ve talep dengesizliklerini gidermek amacıyla geçici süreyle bir vergi indirimi yapıldı. Enflasyonla mücadele bağlamında yapılan bu düzenleme tabii ki arz ve talep tekrar dengeye geldiğinde, tersine, gümrük vergileri tekrar artırılacak. Bunu bu manada değerlendirmekte fayda var.

Sayın Akdoğan, belirttiğiniz hususlarla ilgili notlarımı aldım. Hakkâri çevre yolu konusunu Ulaştırma Bakanımıza soracağım. Yani bire bir bilgim olan bir konu değil.

Sayın Şimşek, asgari ücretle ilgili, biliyorsunuz, şu anda Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını yürütüyor. Asgari ücret, ilgili kanuna göre, işveren temsilcileri, işçi temsilcileri ve Hükûmet temsilcilerinden oluşan bir komisyon marifetiyle tespit ediliyor. Yanlış hatırlamıyorsam şu ana kadar 2 toplantı yaptılar ve yılbaşından önce de bu Komisyon hem işçinin taleplerini hem işverenin taleplerini hem de genel ekonominin durumunu dikkate alarak bir karar verecek. Tabii, birçok faktör burada önemli. Çalışanlarımızın refahının artırılması, ortaya çıkan fiyat artışları karşısında satın alma güçlerinin korunması başta olmak üzere buradan, ümit ediyorum, Komisyon uygun bir fiyat, uygun bir ücret düzeyi belirleyecektir. Bu açıdan bir yorum yapmam yanlış olur.

Sayın Tezcan, Mersin'le ilgili... Öncelikle tekrar, Mersin'deki bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Hakikaten, Mersin'de hepimizi üzen bu doğal afet meydana geldikten sonra, Hükûmet olarak en hızlı şekilde vatandaşlarımızın yaralarını sarmak ve ihtiyaçlarını karşılamakla ilgili birçok tedbiri aldık. Bunlardan bir tanesi de özellikle oradaki esnafımızın vergi ve prim borçlarının ertelenmesi oldu. Bu konuda, diğer illerimizde de benzer uygulamaların akabinde, hem vergi borçlarının taksitlendirilmesi konusunda düzenlemeler yaptık hem de burada da uygun koşullar sağladık. Bu açıdan, Mersin ilimizle ilgili de diğer illerimizde yaptığımız uygulamalara paralel şekilde tabii ki gereken hassasiyeti göstereceğiz.

Ek göstergeyle ilgili bir talep gündeme geldi ama hangi meslek grubuyla ilgili, onu tam alamadım.

Sayın Çam, asgari ücretle ilgili biraz önce ifade ettim. Yani komisyon şu anda çalışmalarını devam ettiriyor. Yüzde 11,1 oranında büyüyen ekonomiden tabii ki bütün toplum kesimleri kendi paylarını aldılar. Son on beş yıldır Türkiye'de gelir dağılımı on beş yıl önceye göre daha iyi. OECD ülkeleri arasında son on beş yılda gelir dağılımını iyileştiren az sayıdaki ülkeden biriyiz. O açıdan, şu son on beş yılda ortaya çıkan büyümeden bütün toplum kesimleri adil bir şekilde paylarını da alıyorlar. Gelir dağılımının daha da düzeltilmesi, sosyal devlet uygulamalarının yaygınlaştırılması da Hükûmetimizin öncelikleri arasındadır.

Sayın Erdem, mevsimlik işçilerin süreleriyle ilgili belirttiğiniz hususta bir değerlendirmemiz zaten var.

Teşekkür ederim.