Konu:2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:44
Tarih:21/12/2017


2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bizi izleyen büyük Türk milletine de saygılarımı sunuyorum.

Dün burada Spor Bakanlığı bütçesinde yapmış olduğum konuşmanın bir kısmıyla ilgili, sabah uyandığımda basının belli bir bölümünde ve sosyal medyada gördüğüm manşetleri büyük bir hayret içerisinde okudum. Şöyle yazıyor: "Milliyetçi Hareket Partisinden bomba teklif, Saffet Sancaklı dedi ki: '4 büyük kulüp küme düşürülsün.'" Meclis kayıtları burada, benim söylediğim şu, dedim ki: Kulüplerin maddi durumu o kadar kötü ki, 4 tane büyük kulübümüzün borcu 7 milyar TL -eski parayla 7 katrilyon lira- UEFA ve FIFA, finansal fair play kuralları içerisinde önce para cezası verir, sonra Avrupa'dan men cezası verir, sonra puan siler, 4'üncüsünde de küme düşürür. Dedim ki: Şu anda kulüpler o kadar zor durumda ki, son beş yılda 7 takım on dört sene ceza aldı, Avrupa kupalarından men. Birçok takımımız eksi puanlar aldı, puanları düşürüldü. Eğer Futbol Federasyonu bu şekilde uyumaya devam ederse, müdahale etmezse de size çok kötü bir haberim var -aynen böyle söyledim cümleyi- ileriki yıllarda 4 büyükleri Süper Lig'de seyredemeyebiliriz arkadaşlar. Şimdi, söylediğim bu, Meclis kayıtlarında yazan bu. Medyanın belli bir kısmında da "MHP'den şok teklif, 4 büyük takım küme düşürülsün..." Bir de benim kadar açık ve net konuşan bir adamı da zor bulurlar, yanlış da pek anlaşılmam ben, çok net konuşuyorum çünkü. Söylediğimizin de arkasında dururuz.

İkinci konu, dün Sayın Bakana iki tane konu anlattım burada. Birisi, Üçüncü Lig'deki oyuncuların askerliklerini tecil edebilmeleri gerekmektedir diye anlattım kendisine çünkü üç ligin oyuncuları erteleyebiliyor belli bir yaşa kadar, bir tek Üçüncü Lig öteleyemiyor. Zor durumdalar, bunu öteleyelim dedim. Sayın Bakanımız bu konuyu halledeceğini söyledi.

Bir de İkinci ve Üçüncü Liglerin Spor Toto tarafından kesilen paraları vardı, onu dile getirdim burada. Sayın Bakan geldi, buradan dedi ki: "Hiçbir kayıpları olmayacak, ben hallediyorum." Kendisine teşekkür ediyorum. Dün tabii kendisiyle konuşamadım burada, 90 tane kulübün parasını Spor Toto yarı yarıya kesiyor. Ama öyle bir şey söyledi ki: "Tasarrufa gidiyoruz." Bu kulüpler zaten batakta. Sayın Bakan da "Halledeceğim." dedi ama çok tehlikeli bir şey söyledi, dedi ki: "Kulüpleri grup grup çağırıp kendileriyle Bakanlıkta görüşeceğim ve problemlerini çözeceğim."

Zaten Türkiye'de 126 tane profesyonel futbol kulübü var, bunun 90'ı İkinci ve Üçüncü Lig. Bunları grup grup alma sebebi ne, biliyor musunuz? Kulüpler Birliği var, İkinci, Üçüncü Lig Kulüpler Birliği; onun başkanı var ve yönetim kurulu. Yönetim Kurulunu söylüyorum: 11 kişiler, 7'si AK PARTİ'nin üyesi; ya meclis üyesi, ya belediye başkanı, ya yardımcısı. Problem şu: Birkaç kulüp başkanı bakana diyor ki: "Ya, bunlar Hükûmete karşı bir isyan çıkarmak istiyor, onun için sen bunlarla muhatap olma, bizimle muhatap ol." İşte arkadaşlar, bu lafı söyleyenler bölücülük yapıyor. Sayın Bakan grup grup bunları alıp konuşursa kulüplerin büyük bölümü de o toplantılara gitmeyecekler ve 90 tane kulüp -ki bunların 45 tanesi şehir kulübü, şehir takımı- karpuz gibi ikiye bölünecek.

Şimdi iktidar partisine söylüyorum, Sayın Bakanla da görüşeceğim. Bu toplantıyı Sayın Bakan eğer grup grup yapmaya kalkarsa bu 90 tane kulüp karpuz gibi ikiye bölünecek. Biz bu zamanda hep beraber olalım, ülke zor durumda, hep beraber bu ülkeyi ayağa kaldıralım derken 90 tane kulübü kısım kısım alıp Kulüpler Birliğini baypas etmememiz gerekiyor.

Sayın eski Bakanımız -biraz önce buradaydı, gitti- geçen sene şöyle bir toplantı yaptı: Kulüpler Birliği Başkanını ve yönetim kurulunu çağırdı, 90 tane kulübün de başkanını çağırdı; oturdu onlarla yemek yedi, birtakım problemleri vardı ve o yemekte o problemlerin hepsi çözüldü. Onun için önceki Bakanımız Sayın Çağatay Kılıç Bey'e çok teşekkür ediyorum. Tahmin ediyorum, yeni Bakanımız Osman Bey belki bu nüansı bilmiyor, kendisiyle de konuşacağım. Lütfen, 90 tane kulüp başkanını çağır, İkinci ve Üçüncü Lig'in Kulüpler Birliği başkanlarını çağır, otur, bu problemi hallet; yoksa bu işin peşini bırakmayacağım, bu işin bölünmesine de müsaade etmeyeceğim.

Sayın Başkanı yanlış yönlendiren 2 kişi var: Birisi, Eyüpspor Kulübü Başkanı Recep Kızıltepe, ikincisi Sancaktepe Belediyespor Kulübü Başkanı Mehmet Genç. Sayın Bakan, eğer kendi iyiliğini düşünüyorsan bu arkadaşlardan uzak dur çünkü bütün fitneyi çıkaran bunlar. Bölücülük sadece eline silah alıp dışarıda ateş etmekle olmuyor, sporun içine bir nifak sokarsanız en kolay bölücülük öyle olur.

Bir de BESYO mezunlarıyla ilgili Sayın Bakan dün burada hiçbir cevap vermedi. Ben BESYO mezunlarına bir şey söylüyorum: Yılbaşından sonra -50 bin kişisiniz- sizin işe girmeniz için bir teklif sunacağım Hükûmete, kabul etmezlerse de sizinle paylaşıp kendilerini size şikâyet edeceğim.

Teşekkür ediyorum arkadaşlar.