Konu:2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı İle 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri Münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:43
Tarih:20/12/2017


2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Şimdi, değerli arkadaşlar, şimdi, tabii, konuşmamı bir kurgu içerisinde yaptım, Sayın Grup Başkan Vekilimiz de söyledi.

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - Biz sana bir kurgu yaparız görürsün!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bu sözler, maalesef, söylenmiş sözler. Benim, hiçbir gruba, hiçbir milletvekili arkadaşıma hakaret kastıyla söylemediğimi bilin.

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - Herkese hakaret ediyorsun.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Hiçbir cümlesinde sizlerle ilgili bir hakaret yok. Ancak, değerli arkadaşlar, bakın, ben de sonuçta ana muhalefet partisinin temsilcisiyim, buraya çıkarken o amaçla çıkıyorum, sizin hoşunuza gitmeyecek şeyleri söylememden daha doğal bir şey yok.

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - Genel Başkan Yardımcısısın, sana yakışır mı ya!

HÜSNÜYE ERDOĞAN (Konya) - Hakaret etmen gerekmiyor.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Sözümün başında muhalefet milletvekillerinin üslubunu söyledim, iktidar milletvekilleri de doğal olarak bunları savunacak dedim. Siz doğal olarak yaptığınız icraatları savunacaksınız, ben de yapılan tezatları ortaya koymak zorundayım.

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - Temiz dil kullan.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Hoşunuza gider, gitmez, bilmem ancak benim de bir sorumluluğum var, benim de seçmenlerime karşı bir sorumluluğum var, bu sorumluluğu yerine getirmek zorundayım.

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - Hakaret ederek bir yere varamazsın.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Şimdi, çoğunluğunuz var, biraz önce ben bu kürsüde konuşurken yaptığınız hakaretlere, Allah aşkına, bir tutanaklara bakın, tehditlere bir bakın, konuşma bittikten sonra bana karşı üslubunuza bir bakın.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Hakaret bu. Sen hakaret edersen herkes sana hakaret eder.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ben tekrar söylüyorum buradan, bak, tekrar ediyorum: Benim hiçbir milletvekiline, hiçbir kimseye bir tane hakaretim yok.

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - Genelleme yapıyorsun, isim ver açık açık.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Arkadaşlar, okuyun tutanağı. Şimdi, bir kurgu içerisinde AKP'nin geçmiş dönemde yapmış olduğu çelişkileri söylüyorum.

TAMER DAĞLI (Adana) - Ya, sana mı düştü?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Tabii bana düştü, benim görevim o.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Ya "paralel saray devleti" nedir? Bütçeyle ne ilgisi var?

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen, dinliyoruz.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Diyorum ki: Bakın, çözüm sürecinde meydan meydan gezip Devlet Bahçeli'yi yuhalatanlar da var, daha sonra Devlet Bahçeli'yle ilgili "Devlet adamlığının simgesidir, örnek muhalefet yapıyor." diyenler de var. Bu hem Sayın Devlet Bahçeli'ye eleştiri hem size eleştiri.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Hâlâ devam ediyorsun Veli Ağbaba, aynen devam ediyorsun.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ayrıca, bakın, yine "Kuşkusuz, İsrail devleti bizim dostumuzdur." diyen de var, "İsrail bir terör devleti." diyen de var.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Ne alakası var?

ŞAHAP KAVCIOĞLU (Bayburt) - Ne alakası var?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Arkadaşlar, ben bunu söylemiyorum -bunlar sizin sözcünüzün- biri Ömer Çelik'in sözü, Ömer Çelik bunu söyledi.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - "PKK silah bırakmasın." dedi Kılıçdaroğlu. Niye söyledi o zaman?

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ayrıca, bakın, İbadi'ye "Kıratım değilsin." de deniyor, kırmızı halıda da karşılanıyor.

ŞAHAP KAVCIOĞLU (Bayburt) - FETÖ'yle kol kola girdiniz, çelişki değil mi?

OKTAY ÇANAK (Ordu) - "PKK silah bırakmasın." dedi Kılıçdaroğlu, onu da söyle.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri...

SALİH CORA (Trabzon) - "YPG terör örgütü değildir." dedi Kılıçdaroğlu.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Arkadaşlar, şimdi diyorsunuz ki: "PYD'yi kabul etmiyoruz." Bunda küfür mü var, hakaret mi var, bilmiyorum ki. Bunda küfür mü var?

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Sanki böyle bir hassasiyetin var da konuşuyorsun ya! Böyle bir hassasiyetin mi var? Genel Başkana da söyle o zaman.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bak, diyorum ki: PYD'yi muhatap kabul edip Salih Müslim'i Ankara'da ağırlayanlar da var, şimdi "PYD bizim kırmızı çizgimizdir." diyenler de var.

Arkadaşlar, daha çok örnek verebilirim; Rusya'yla ilgili, Esad'la ilgili ABD'yle ilgili, İran'la ilgili, Libya'yla ilgili saatlerce bu tezadı anlatabilirim.

SALİH CORA (Trabzon) - Kılıçdaroğlu YPG için ne dedi?

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Ya, kardeşim, bütçeyi eleştir, bütçeyi. 8'inci maddeyi anlat. 8'inci maddede ne olmuş, onu anlat sen.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, bir şey söyleyeyim, bu sizin siyasi anlayışınız olabilir, anketlere bakarak davranıyor olabilirsiniz ama değerli arkadaşlar, bir iki düşüncemi daha sizlerle paylaşacağım. Ama hakkınızı yemeyeyim, birkaç konunuz var, belki bu da zorunuza gidecek. Lütfen hakaret varsa beni uyarın. Birkaç konuda sizin tutarlılığınızı, yaptıklarınızda hakkınızı teslim etmem lazım. Ne konusu? Laik demokratik cumhuriyetle ilgili problemleriniz, Atatürk'le ilgili söylemleriniz. Bunlar da kayda geçtiğinde söylemek lazım değerli arkadaşlar.

MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Atatürk sizin tapulu malınız mı be?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, iktidara gelindiğinden beri her fırsatta laik...

MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Sizin tapulu malınız mı Atatürk?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Benim malım değil, Atatürk'ü sevmeniz bizim hoşumuza gidiyor, Atatürk sadece CHP Grubunun, MHP Grubunun değil, bütün milletin malı, bunda hiç kuşku yok.

MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Evet. Atatürk CHP'den kovardı sizi!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, cumhuriyet değerleriyle kazanımlarını yıpratmak için uğraşıyorsunuz, geçmişe bakın. Değerli arkadaşlar, ben diyorum ki: 2023 hedefi cumhuriyetle hesaplaşmanın, onu yok etmenin hedefidir. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Atatürk mezardan kalkıp gelse ilk senin kelleni alır!

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Terör örgütünü destekleyen cumhuriyeti yıkmak ister.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, ben konuşmacıyı duyamıyorum ama.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Saçmalıyor.

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Cumhuriyeti yıkmak isteyen terör devletlerine destek verirsin, ondan sonra konuşursun burada.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkımıyla ilgili bir toplantıda "Batılılıktan söz edenlere soralım, dünya çapında bir aktör, bir gitarist yetiştirebilmişler mi?" diye Cumhuriyet Dönemi'yle ilgili soruyor. Belki bilmiyorsunuz, belki hatırlamayabilirsiniz, bakın, Cumhuriyet Dönemi'nde yetişenleri söyleyeyim ben size: Berlin'de, Tokyo'da, New York'da, Viyana'da salon balkon dakikalarca alkışlanan Fazıl Say bu cumhuriyetin çocuğudur.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Teröristlere "Bunlar piknik yapıyor." diyenler cumhuriyeti yıkmaya çalışıyor.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Kılıçdaroğlu "Turist göndermeyin." dedi ya. Sen git Genel Başkanına anlat bunu. Gitti Amerika'ya Türkiye'yi şikâyet etti ya! Sanki hassasiyetin var, böyle bir şey var sanki.

BAŞKAN - Sayın Çanak...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Dünyanın her yerinde ödül almış piyanist İdil Biret, Suna Kan bu cumhuriyetin eseridir. Adana'nın yoksul bir köyünde doğup romanlarıyla dünya dillerine çevrilen Yaşar Kemal cumhuriyetin ta kendisidir. Posterleri İtalya'nın binalarına asılan Leyla Gencer Türkiye'dir. Mardin'in bir köyünden çıkıp bütün Türkiye'nin gururu olan Nobel ödüllü Aziz Sancar cumhuriyetin ta kendisidir. (CHP sıralarından alkışlar) Cumhuriyetin yetiştirdiklerinden belki sizin haberiniz yok ama bizim haberimiz var değerli arkadaşlar.

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Buna itiraz eden mi var?

HÜSNÜYE ERDOĞAN (Konya) - Sayın Cumhurbaşkanımız da bu milletin has evladıdır, has evladı. Bunlar adam ama Sayın Cumhurbaşkanımız değil, öyle mi? Yuh size!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, değerli milletvekilleri, bunlara sahip çıkıyorsanız sizi tebrik ediyorum, bunları seviyorsanız tebrik ediyorum. Zülfü Livaneli'yi, Orhan Kemal'i seviyorsanız tebrik ediyorum, bir sözüm yok. Ancak, bakın arkadaşlar, bir de yandaş medya dediğimiz kanallara çıkıp konuşanlar var, bunları söyleyeceğim yine kızacaksınız.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Halk TV'yi de anlat. Sanki gazetecilik yapıyor!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, ne diyor: "Deve sidiği şifadır." diyen bir tane hoca var, "Ülkeyi ayakta tutan cahil halktır." diyen bir tane rektör yardımcısı var. Arkadaşlar, "Müziğin icrası, dinlenmesi haramdır." diyen bir fetvacı var.

ALİM TUNÇ (Uşak) - Ne ilgisi var?

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Git kendisine söyle. Bütçeyle ne ilgisi var onların? Maddeyle ne ilgisi var?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, kabul, kınayın, onu da kınayın. Memnun oluyorum. Kınıyorsanız memnun oluyorum.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Maddeyle ne ilgisi var bunun?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, arkadaşlar "6 yaşında çocuk evlenebilir." "Çalışan kadın..."

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Maddeyle ne ilgisi var onların? Git kendisine söyle.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Bize ne? Bununla ne ilgisi var?

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - Ya bunlarla bizim ne ilgimiz var?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ya ben bunları söylüyorum.

"Kadınla tokalaşmak ateş tutmaktan daha korkunç." diyen rektör var. Rektörü ben mi atadım ya? Ben mi atadım?

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - İyi de onlar söyledi diye burada niye konuşuyorsun? Bunu tasvip eden mi var?

VELİ AĞBABA (Devamla) - "Dünyanın yuvarlak olması mason uydurması. Dünya düzdür." diyen Gençlik Kolları benim mi? "Kızını pantolonla okula gönderen babalar kızınızı cehenneme atın." diyen bir hoca var, hep beraber kınayalım.

SALİM USLU (Çorum) - AK PARTİ'yle ilgisi yok onun.

MEHMET UĞUR DİLİPAK (Kahramanmaraş) - AK PARTİ'yle ne alakası var?

VELİ AĞBABA (Devamla) - "Sakalsız erkek yakınına gelene kadar kadın zannedersin, Allah muhafaza bir sürü düşünceye girersin." diyen bir hoca var. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Değerli arkadaşlar, bakın, bu ülkeye çok haksızlık yaptınız. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri... Sayın milletvekilleri, rica ediyorum. Duymuyorum çünkü.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Çok haksızlık yaptınız ama kültür alanında yaptığınız haksızlık çok daha büyük. Bu ülkeyi resmen çoraklaştırdınız. Herkes benim gibi düşünsün, herkes benim gibi olsun istediniz. Bu ülkede ne kadar yetişmiş değer varsa aşağıladınız.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - O sizde vardır, bizde değil.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Yıllardır Türkiye'yi hem dünyada hem de Orta Doğu coğrafyasında itibar sahibi yapan diplomatları "monşer" diye aşağıladınız.

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Ayarını bozma!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bu insanlar ki, bu "monşer"ler ki ASALA terör örgütünün önünde eğilmediler, canlarını verdiler.

MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Göbeğini kaşıyan adamları siz verdiniz millete. Göbeğini kaşıyan adamlar burada milletvekili. Zoruna mı gidiyor?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Yaptığınız uygulamalarda hukuka aykırılıklardan dolayı yargıdaki liyakat sahibi yargıçlara "Vesayet odaklarıdır." dediniz, onların yerine FETÖ'cü yargıçlar atadınız. (CHP sıralarından alkışlar)

MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Kimi aşağıladığınız sandıkta belli oldu. Her seçimde sandıkta belli oldu.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Türk Silahlı Kuvvetlerinin yetiştirdiği generalleri darbecilikle suçladınız, "İyi ki bunların döneminde savaşa girmedik." dediniz, onların yerine gelenler bu Meclisi bombaladı, 250 şehidimiz var. (CHP sıralarından alkışlar)

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Siz de çanak tuttunuz. Onların verdiği belgelerle gelerek siyaset yapıyorsunuz.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Yetişmiş tiyatrocuları görevden aldınız, yerlerine güreş hakemini şehir tiyatrolarına müdür yaptınız.

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Onların belgeleriyle siyaset yapıyorsunuz. Bunu başkasına anlatın.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Örnek çok. Hayvanat bahçesi müdürünü TÜBİTAK'a atadınız, Tenis Federasyonu Başkanını Danıştaya atadınız. Kendiniz gibi düşünmeyen herkesi yok ettiniz. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

FUAT KÖKTAŞ (Samsun) - Onların kasetiyle Genel Başkanınız genel başkan oldu.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Birkaç örnek vereceğim. Devleti siz yönetiyorsunuz. 81 ilin emniyet müdürünün 72'si FETÖ'cü çıktı. Kaymakamların yarısı, valilerin yarısı, generallerin üçte 2'si FETÖ'cü çıktı değerli arkadaşlar.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Sözün bitti, otur!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bunun sorumluluğu bizde değil, bunun sorumluluğu sizde.

MUHAMMET BALTA (Trabzon) - Otur!

METİN GÜNDOĞDU (Ordu) - Şu anda FETÖ'yle beraber olan sizsiniz. FETÖ'yle kol kola giren sizsiniz.

HÜSNÜYE ERDOĞAN (Konya) - Siz hâlâ onların davulunu çalmaya devam ediyorsunuz. Siz hâlâ öylesiniz.

BAŞKAN - Süreniz bitti Sayın Ağbaba.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Kızsanız da, bağırsanız da bunun sorumluluğu sizde.

METİN GÜNDOĞDU (Ordu) - FETÖ'den gelen bilgilerle konuşuyorsunuz burada ya!

BAŞKAN - Sayın Ağbaba, süreniz bitti.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bunun sorumluluğu sizde. (CHP sıralarından alkışlar)