Konu:2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 9'uncu Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:43
Tarih:20/12/2017


2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 9'uncu Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA METİN ÇELİK (Kastamonu) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Spor Genel Müdürlüğümüzün 2018 yılı bütçesi üzerinde grubumuz adına söz aldım. Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Spor Genel Müdürlüğümüz, bir taraftan sporun her branşıyla ilgili tesisler yaparken bir taraftan da ülkemizde sporun geliştirilmesi için birçok önemli organizasyona imza atmaktadır. 2011-2017 yılları arasında toplam 1.162 proje yatırım programında yer almış olup bu projeler, 72 adet yüzme havuzu, 324 futbol sahası, 286 gençlik merkezi, 286 spor salonu, 30 atletizm pisti, 32 adet stadyum, 34 gençlik, izcilik ve kamp eğitim merkezi, 8 adet buz pateni salonu, 9 kayak tesisi, 4 güreş alanı, 3 atıcılık tesisi, 74 tribün modernizasyonu ve aydınlatma gibi yatırımlardan oluşmaktadır.

2017 yılı itibarıyla 832 adet proje tamamlanarak hizmete sunulmuş, 186 projenin yapımı devam etmekte, 144 tesisin proje, ihale ve arsa tahsisi çalışmaları sürmektedir. Bu süreçte, ilim Kastamonu'da da birçok spor salonu, futbol sahası ve diğer tesisler yapılmış, gençlik merkezi ve sporcu fabrikasıyla birlikte yapılan yüzme havuzu inşaatı devam etmektedir. Yeni kapalı spor salonumuz yatırım programında olup arsa tahsisi işlemleri sonuçlandırılmıştır. İnşallah, en kısa sürede yapımına başlanacaktır. Ayrıca, bunlara ilaveten, Spor Toto Teşkilat Başkanlığımız tarafından yapımı üstlenilen 2.220 mahalle tipi futbol, voleybol ve basketbol sahasından 1.244 tanesi hizmete sunulmuş, diğerlerinin yapımı devam etmektedir.

Sayın milletvekilleri, Gençlik ve Spor Bakanlığımız bütçesi... TOKİ ve belediyelerle yapılan protokoller kapsamında, toplam 405 bin seyirci kapasiteli 13 adet modern stadyum yapılarak hizmete açılmış, toplam 370 bin seyirci kapasiteli 19 stadyumun yapım çalışmaları devam etmektedir. Tesisleşme noktasındaki bu gelişmelerle birlikte, sporun tabana yayılması, ülkemizin uluslararası alandaki başarılarının artması ve başarılı sporcuların desteklenmesi yönünde yapılan çalışmalar da devam etmektedir. Bu bağlamda, 2003 yılından bu yana sürdürülen yoğun çalışmalar neticesinde, lisanslı sporcu sayımız 848 binden 8 milyona yükselerek 10 kat artmıştır.

2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren Spor Genel Müdürlüğümüzce organize edilen okul spor faaliyetlerine katılan öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu faaliyetlere 2011 yılında 21 branşta 529 bin öğrenci katılmışken bu yıl 40 branşta 2 milyon 226 bin öğrenci iştirak etmiştir.

Yine, sportif altyapımızın geliştirilmesi, daha fazla müsabaka yapılması, kulüplere ve millî takımlara altyapı oluşturulması, ulusal düzeyde sürdürülebilir yetenek takip sistemi oluşturulması hedefleri doğrultusunda oluşturulan Anadolu Yıldızlar Ligi Projesi ve üniversite öğrencilerimizin sadece sportif değil, sosyal ve kültürel gelişimlerine de katkı sağlayacağına inandığımız ÜNİLİG Projesi başlatılmış olup her geçen yıl bu liglere katılan sporcu sayısı artmaktadır.

Değerli milletvekilleri, spor kulüpleri olmadan sporda hiçbir gelişme kaydedilemeyeceği aşikârdır. Bu gerçeğe rağmen, 2002 yılında sadece 17 spor kulübüne 317 bin TL yardım yapılırken, 2017 yılında 684'ü engelli branşlarda faaliyet gösteren spor kulübü olmak üzere toplam 1.279 kulübe 11 milyon 600 bin TL nakdî yardım yapılmış, 2002'den bu yana 12 binden fazla spor kulübümüze yapılan nakdî yardımlar 160 milyon TL'yi aşmıştır.

Sayın milletvekilleri, arz etmeye çalıştığım rakamlar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği istikamet ve hedefler doğrultusunda, AK PARTİ hükûmetleri döneminde her alanda olduğu gibi sporda tesisleşme, sporun tabana yayılması, ülkemizi uluslararası alanda başarıya taşıyacak sportif altyapımızın geliştirilmesi anlamında da çok büyük bir mesafe katettiğimizi açıkça ortaya koymaktadır. Son yıllarda, Türkiye'nin birçok branşta birbirinden önemli ve marka uluslararası organizasyona ev sahipliği yapabilmesi, tesisleşme noktasındaki büyük ilerleme, kulüpleşme, lisanslı sporcu sayısındaki artışla birlikte şampiyonalara katılım ve buna bağlı olarak artan sportif başarıdan kaynaklanmaktadır.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; FETÖ, PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütleriyle yapılan tüm engellemelere, partimizi kapatma girişimine, Gezi kalkışmasına, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine rağmen Türkiye'yi on beş yılda 3 kat büyüttük. Bu girişimlerin devamı niteliğinde gördüğümüz, ülkemizi sıkıntıya sokmak için ABD'de devam eden sözde dava tam anlamıyla bir tezgâhtır. Bütün bunlara rağmen, bugün Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, her alanda büyüyen ve gelişen, başta...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

METİN ÇELİK (Devamla) - ...Kudüs meselesi olmak üzere kutsallarımıza yapılan saldırılar karşısında İslam dünyasına önderlik yapan bir ülkedir. İnşallah, daha büyük başarılara hep birlikte yürüyeceğiz.

Bu duygularla Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyor, 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim.