Konu:2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 8'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:42
Tarih:19/12/2017


2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2016 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 8'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA ABDULLAH NEJAT KOÇER (Gaziantep) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde AK PARTİ Grubu adına söz almış bulunuyorum. Gazi Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye'nin yalnızca kendi bölgesinde değil tüm dünyada etkin ve güçlü bir aktör olma hedefi iddia olmanın ötesine geçmiş ve bir realiteye dönüşmüştür artık. Küresel, finansal kriz sonrası son yedi yılda Avrupa Birliği yüzde 1,4, G-20 yüzde 3 büyürken, Türkiye ortalama yüzde 7 büyümüştür.

Türkiye ekonomisi kesintisiz yedi yıl boyunca büyüyerek güçlü bir performans sergilemiştir. 2017 yılı üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 11,1; bu bir rekor, üstelik büyüme rekortmeni Çin'i ve Hindistan'ı geride bırakan bir rekor. Bu başarı alkışlanacak ve gurur duyulacak bir başarıdır. Gizliden ve açıktan ülkemize karşı yürütülen tüm siyasal ve ekonomik operasyonlara rağmen elde edilen bu başarı Türkiye ekonomisinin ne kadar sağlam, güçlü ve dirençli olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

İmalat sanayinin üçüncü çeyrek büyümesi içindeki payının da önemli olduğunu düşünüyorum: Tam yüzde 15,2. Bu önemli bir rakam çünkü bu, üretim demek, daha çok iş demek, daha fazla istihdam demek.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Hükûmetimizin verdiği teşvik ve iş dünyamızın desteğiyle sürdürülen istihdam seferberliğiyle, yalnızca son bir yılda 1,5 milyona yakın vatandaşımız iş sahibi oldu.

Yatırım ve teşvik sisteminde yapılan yenilikler ile Hükûmetimizin verdiği destekler neticesinde yatırımlar hızla devam ediyor. Sanayi üretimi artıyor, istihdam artıyor, Türkiye büyüyor. İhracat 155 milyar dolar seviyesinde ve artış sürüyor. 2017 "rekorlar yılı" olmaya devam ediyor. KOBİ'lerimiz, iş dünyamız, esnafımız, sanayici ve ihracatçımız devletine güveniyor, yanında olduğunu biliyor.

Bir yandan yeni nesil kefalet sistemi Kredi Garanti Fonu'yla Hazine desteği artırılarak KOBİ'lerimize 220 milyar liraya yakın kefalet desteği verilirken diğer yandan KOSGEB'le 274.517 işletme faizsiz olarak 6 milyar 700 milyon lira krediden faydalanıyor.

2016'da devreye giren AR-GE Reform Paketi ve bu yılki Üretim Reform Paketi'yle yatırımın, üretimin, ihracatın önü açılıyor. Sınai Mülkiyet Kanunu'yla, uluslararası yatırımcı olan Türkiye cazibe merkezî hâline geliyor; patentlerin, markaların, tasarımların başvuru süreçleri kolaylaşıyor, tescil süreleri kısalıyor. 2017 yılı sonuna kadar 100 coğrafi işaret, bin patent, 40 bin marka ve 20 bin tasarım belgesi verilmesi hedefleniyor. Türkiye'nin gündeminde yapay zekânın, sensörlerin, ileri teknoloji robotların baş rolde olduğu Dördüncü Sanayi Devrimi var. Türkiye'nin gündeminde dünya pazarında rekabet gücü olan ileri teknolojili yerli marka otomobil ürünleri var, AR-GE ve teknolojik yenilik alanlarında iş fikirleri olan girişimcileri özendirmeye yönelik programlar var. 2017 yılında AR-GE projelerine yapılan harcama 600 milyon liradan fazla. 5 bin AR-GE ve yazılım firmasının bünyesinde olacağı, nitelikli 100 bin kişiye istihdam sağlayacak Bilişim Vadisi hızla tamamlanıyor.

Değerli milletvekilleri, tüm bunlara rağmen, hemen yanı başımızda yaşanan iç savaşlara, bölgesel krizlere ve hain FETÖ darbe girişimine rağmen başarıyoruz; Türkiye tüm dünyada parlayan bir yıldız. Ülkemizle iftihar ediyoruz. Türkiye'nin sahip olduğu enerjiyi ve gücü kısır çekişmelere değil, çalışmaya, üretime, yatırıma harcamak zorundayız; yeter ki biz birlik olalım, yeter ki biz birbirimizi kucaklayalım. İşte, o zaman, her şey çok daha kolay, çok daha farklı olacak. Aklımızı bilime, teknolojiye, bilişime, AR-GE'ye, inovasyona, markalaşmaya ve tasarıma yoralım. Bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2018 yılı bütçesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Gazi Meclisimizi, aziz milletimizi ve Filistin'in başkenti Kudüs'ü saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)