Konu:685 sayılı KHK'yle 23/1/2017 tarihinde kurulmasına karar verilen OHAL Komisyonunun hâlâ toplanmadığına ve Orman ve Su İşleri Bakanının neden Kanal İstanbul Projesi'ne karşı çıkmadığını öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:3
Birleşim:33
Tarih:06/12/2017


685 sayılı KHK'yle 23/1/2017 tarihinde kurulmasına karar verilen OHAL Komisyonunun hâlâ toplanmadığına ve Orman ve Su İşleri Bakanının neden Kanal İstanbul Projesi'ne karşı çıkmadığını öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Sayın Bakan, Sayın Başkan; 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle 23 Ocak 2017 tarihinde OHAL Komisyonunun kurulmasına karar verdiniz ama OHAL Komisyonu hâlâ toplanmadı ve bir karar vermedi. Nuriye ve Semih üç yüz doksan üç gündür eylem yapıyorlar, neredeyse dört yüz güne geldi ama bir komisyonu, neredeyse bir yıla yaklaşmasına rağmen karar alır hâle getiremediniz, Başkanını da gittiniz müsteşar olarak atadınız. Arıyoruz "Komisyon nerede?" Komisyon görevini yapmıyor, bir an önce Komisyonu göreve davet ediyorum.

Kanal İstanbul Projesi bugün ÇED raporu nedeniyle askıya çıktı. Sazlıbosna Barajı İstanbul'un suyunun yüzde 7'sini sağlıyor. Bir Orman Bakanı olarak ormanları tahrip edecek olan böyle bir projeye, tarımı tamamen yok edecek olan böyle bir projeye, Marmara Denizi'nde yaşamı mümkün kılmayan, çürük yumurta kokusuna sebep olacak olan böyle bir projeye niye engel olmuyorsunuz, niye karşı çıkmıyorsunuz?

İstanbul'u deprem bekliyor. Paramız varsa deprem güvenlikli konutlar yapılması için harcayalım, İstanbul'un altını oymayalım.