Konu:Başkanlık Divanı Olarak 5 Aralık Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 83'üncü Yıl Dönümünü Kutladığına, Mardin, Adıyaman Ve Gaziantep'te Bir Dizi Çalışma Ve Toplantı Yapan Kefek Üyelerini Tebrik Ettiğine Ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:32
Tarih:05/12/2017


Başkanlık Divanı olarak 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 83'üncü yıl dönümünü kutladığına, Mardin, Adıyaman ve Gaziantep'te bir dizi çalışma ve toplantı yapan KEFEK üyelerini tebrik ettiğine ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, parlamenter demokrasilerin temeli ve vazgeçilmezi olan seçme ve seçilme hakkının ülkenin tüm fertlerine dil, din, ırk, cinsiyet, sosyal sınıf ayrımı yapılmadan sağlanması uygarlığın temel esasıdır. Milletimiz bu çağdaş meziyeti dünyadaki pek çok ülkeden daha önce kazanmasını bilmiş ve vatandaşlarına eşit şekilde dağıtabilmiştir. Türkiye'de kadının seçme ve seçilme hakkı, ne kadar kıvanç vericidir ki, birçok gelişmiş ülkenin çoğundan daha önce gerçekleşmiştir. İşte bu yüzdendir ki ülkemiz kadını, seçme ve seçilme hakkını kazandığı günden bu yana dünya milletlerine, her alanda olduğu gibi, örnek teşkil etmiştir.

Bugün hayatın her alanında en aktif, verimli ve ülke potansiyelini güçlendirici şekilde katılımcı kadınlarımız, siyasal yaşamda da aynı şekilde, her geçen gün artan bir şekilde amaçlarına, hedeflerine ulaşmaktadır. Ülkemizde her alanda başarıyla görev alan kadınlar, bugün, gelişen Türkiye'nin simgesi ve geleceğimizin de en önemli güvencesi olmaya devam edecektir.

Başkanlık Divanı adına ben de Parlamentomuzun siz değerli hanımefendi üyeleri başta olmak üzere ülkemiz kadınlarının 5 Aralık Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 83'üncü yıl dönümünü kutluyorum, en içten selam ve saygılarımı sunuyorum.

Bu anlamda da özellikle, hafta sonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonumuz (KEFEK), Başkanı Sayın Radiye Sezer Katırcıoğlu Milletvekilimiz başta olmak üzere, tüm üyeleriyle birlikte Mardin, Adıyaman ve Gaziantep'te bir dizi çalışmalar ve toplantılar yaptılar. Bu toplantıların Adıyaman ayağını bizler de takip ettik. İki günlük, gerçekten çok faydalı olduğuna inandığım toplantılar, toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturma açısından da son derece verimli geçmiştir. Bu anlamda KEFEK üyelerimizi de ayrıca tebrik ediyor, kutluyorum.

Yine, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü geride bıraktık. Sadece 3 Aralıkta değil, her daim sorumluluğumuzun bilincinde olarak ve bunun farkında olarak hareket etmeliyiz diyor, öncelikle kendi zihniyetimizdeki engelleri ortadan kaldırarak sevgiyle bu kardeşlerimizin tüm sorunlarını çözme irade ve temennisiyle de engelli tüm kardeşlerimi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.