Konu:Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara'nın Yerinden Sarf Ettiği Bazı İfadelerine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:3
Birleşim:31
Tarih:30/11/2017


Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara'nın yerinden sarf ettiği bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Sayın Başkan, çok teşekkür ederim.

Öncelikle, biz kooperatif kurulmasına karşı değiliz, biz bu tütünün yasaklanmasına, fiilen yasaklanmasına karşıyız. Çünkü bu tütünü bulunduranlar, satanlar üç yıl ila altı yıl arasında cezalandırılıyor. Buna karşıyız.

Değerli arkadaşlar, şimdi, burada, bakın, bir taraftan Adıyaman tütünü yasaklanıyor, bir taraftan kendileri Man'da vergi kaçakçılığı yapıyor. Adıyamanlı üreticinin Türkiye'ye -hepsi vergi olsa- katacağı çok bir şey yok; Adıyaman, Malatya, bu bölgenin. Maalesef, bu yasaklanarak, oradaki insanlar, tekrar Malatya'daki kayısı üreticisine, fındık üreticisine rençper yapılmak isteniyor. Biz buna karşıyız.

Ayrıca, benim gündeme getirdiğim şey şu: Bakın, burada bir saldırı var diyorum. Bakın, Türk Bayrakları, tütün yaprakları olan insanlara ne zulümler yapılmış, onu söylemek istiyorum. Bu zulmü yapanları, bu emri verenleri tekrar, bir kez daha şiddetle kınıyorum. Bu insanların kendi haklarını aramaktan başka yaptıkları hiçbir şey yok. Adıyaman'ın meydanında, göbeğinde bu insanlara, sanki ellerinde silah varmış gibi, büyük bir saldırı oldu. Bunu bir kez daha kınadığımı söylemek istiyorum.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

VELİ AĞBABA (Malatya) - Bütçeyi Reza'yla yaraladılar, şimdi tütün basarak o yarayı tedavi etmeye çalışıyorlar. O yara bu tütün yasasında getirilen vergiyle bitmez çünkü 100 kilogram tütüne yaklaşık 300 lira vergi getirilecek, 1 pakete ortalama 7 lira vergi geliyor. Bu, fiilen yasaklanması demek.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Ağbaba.