Konu:CHP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:30
Tarih:29/11/2017


CHP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA ZİYA ALTUNYALDIZ (Konya) - Sayın Başkanım, hayırlı olsun.

Cumhuriyet Halk Partisi grup önerisi üzerinde grubumuz adına söz almış bulunuyorum. Genel Kurulumuzu saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, otomotiv endüstrisi, dijitalleşen dünyada en fazla dönüşümü getirecek olan, otomasyonu sağlayacak olan ve diğer iş modellerini de sürükleyecek olan ana endüstrilerden birisi, yani çekici endüstri. İşte bu yüzden otomotiv endüstrisi, Türkiye'de ihracat şampiyonu olmuş ve tüm sektörler itibarıyla da ülkemizin üretiminde ana omurgalardan birisi olmuştur.

Bu kapsamda, başından beri her alanda olduğu gibi bu kadar geniş üretim kapasitesine sahip olan bir sektörde "Türkiye'nin kendi markasıyla bir otomobili olsun." düşüncesiyle Cumhurbaşkanımızın önderliğinde uzun yıllardan beri bir çalışma yapılmakta. Bu çalışma bir süreç, bu çalışma bir inşa, bu çalışma hedefe doğru emin adımlarla yürümektir. Bugüne kadar yapılan her türlü çalışma reeldir, gerçektir ve tamamı da önümüzdeki dönemde kullanılacak birikimdir değerli arkadaşlar.

Hatırlayınız, 2 Kasımda Cumhurbaşkanımız, Ortak Girişim Grubunu Türkiye'nin hayalini, millî markamızı, otomobil markamızı gerçekleştirmek üzere kamuoyuyla paylaştı. İşte pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da 2019 yılında prototipin, inşallah 2021 yılında da yerli markamızda otomobillerin yollarda olmasını hep beraber göreceğiz. Ve bu çalışmaları emin adımlarla konsorsiyum yürütecek.

Burada devlet ne yapıyor? Devlet burada öncülük ediyor, devlet burada yön alıyor, yol açıyor ve garanti ediyor birtakım çalışmaları. Tüm dünyada bu çalışmalar içerisinde devlet olmuştur.

TAHSİN TARHAN (Kocaeli) - Belgesini verin bize. Belgesini verin bize ne yapacağının.

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) - Bu çalışmalara devlet destek verecektir, garanti edecektir, bu çalışmaları önümüzdeki dönemde sürükleyecektir.

TAHSİN TARHAN (Kocaeli) - Her şeyde belge, belge, belge...

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) - Ve 2019 yılıyla birlikte prototipe, 2021 yılıyla birlikte de millî markamıza sahip olacağız.

TAHSİN TARHAN (Kocaeli) - Yarın AKP Hükûmeti olmazsa ne yapacağız, ne konuşuldu?

ZİYA ALTUNYALDIZ (Devamla) - Bu çalışmanın içeriği de bellidir, dışarığı da bellidir. Bu nedenle, emin olun, pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da inşallah biz başarıyı, sizlerse mazeretleri konuşacaksınız.

Teşekkür ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)