Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:26
Tarih:21/11/2017


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA ABDULLAH NEJAT KOÇER (Gaziantep) - Sayın Başkan, Genel Kurulun değerli üyeleri; hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Aslında HDP'nin grup önerisini okuduğumuzda birçok bilginin de yanlış olduğunu, yanlış bilindiğini, yanlış yazıldığını görüyoruz. O kısma sonra geleceğim.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi sonrası, 1 Ekimden itibaren geçen yıl Meclisimiz o kadar çok ekonomik tedbirin altına imza attı ki, benim bulunduğum Plan ve Bütçe Komisyonunda o kadar çok karar torba yasayla birlikte gerçekleşti ki KOBİ'lerimize yönelik, ekonomimizi kurtarmaya ve daha iyi sonuçlar elde etmeye yönelik onlarca kanun çalışmasını birlikte yaptık.

Bununla birlikte, Kredi Garanti Fonu'nun performansının artırılması noktasında çalışmalar da yapıldı. Aslında, Kredi Garanti Fonu gerekçede belirtildiği gibi 2017 yılında ortaya çıkmadı. Kredi Garanti Fonu 1991 yılında kurulan, 2010 yılından bu yana da Hazine tarafından kefalet veren bir kredi sistemi. Konjonktürel bir durum da değil, yapısal bir reform aslında Kredi Garanti Fonu. Birçok ülkede var olan ancak bizim 2016'da, 2017'de yeni yeni keşfettiğimiz, hatta birçok bankamızın bile bilgi sahibi olmayıp son birkaç yıl içerisinde bu sistemi benimsediği bir dönemden geçiyoruz. Bu sistem, HDP grup önerisinde belirtildiği gibi 2 milyar TL kaynak sunmuyor, yaklaşık şu ana kadar kullanılan 220 milyar TL; bunun kullandırıldıktan sonra 20 milyar TL'si geri dönmüş durumda ve -geri dönüş ödemesi henüz başlamamış olarak belirtilmiş burada- geri dönüşte 20 milyar kullanım var.

Bununla birlikte, büyümemiz artmıştır Kredi Garanti Fonu'yla. Ekonomide istikrarlı bir sürece gidilmeye devam edilmektedir. İhracattaki artış devam ediyor; ekim ayı artışımız, Türkiye'nin artışı yüzde 15. Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinde 1 milyon 200 bin yeni istihdam sağlanmıştır. İşsizlikte geriye doğru gidiş başlamıştır. Ekonomide sıkıntılı bir süreç şu anda yoktur. Aslında, yapısal bir sorun ortada değil. Gerek bölgemizdeki sorunlar gerekse Türkiye'nin yaşadığı FETÖ darbe süreciyle ilgili sıkıntılar bertaraf edilmektedir. Şu anda böyle bir araştırma açılmasına gerek yoktur.

Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)